Özgün işlevini yitirmiş endüstri mirası yapıların yeniden kullanımında uygun işlev seçimi: İstanbul-Çengelköy ispirto/suma fabrikası örneği
Appropriate reuse example for historic industrial buildings which have lost their original function:Istanbul-Çengelköy alcohol/suma factory case study
- Tez No: 346502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞENAY BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul-Çengelköy Kuleli Caddesi?nde yer alan, en eskisi 1875 yılında inşa edildiği düşünülen ?İspirto/Suma Fabrikası kompleksinin, özgün işlevini yitirmiş endüstri mirası yapılar kapsamında mevcut durumunun belgelenmesi ve ?Sumahan On The Water Hotel? olarak yeniden kullanımındaki işlev seçim analizinin yapılması amaçlanmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. Birinci bölümde, Endüstri Devrimi ile ortaya çıkıp hızla gelişen teknolojiye ayak uyduramayarak işlevini kaybeden ve zamanla kent içinde kalan endüstri yapılarının, kent kültürüne yeniden kazandırılması amacıyla oluşan endüstri mirası kavramı ele alınmıştır. Bu yapıların işlevsel dönüşümü, nedenleri, işlev seçimi ve işlevin sürekliliği konuları, Endüstri Mirası Kavramı ve Korunması başlığı altında anlatılmıştır. İkinci bölümde ise özgün işlevini yitirmiş yapıların yeniden kullanımı ile ilgili genel veriler açıklanarak yeniden kullanım kavramı, nedenleri ve faydaları ortaya konmuştur. Özgün işlevini yitirmiş yapıya uygun işlev seçimini etkileyen faktörlerden bahsedilerek, dünyanın birçok yerinden, işlevsel olarak eskimesine rağmen fiziksel olarak varlığını sürdüren endüstri mirası yapılarının yeniden kullanım örnekleri sunulmuştur. Üçüncü bölümde, otel olarak yeniden kullanımı gerçekleştirilen İstanbul-Çengelköy İspirto/Suma Fabrikası?nın konumu, kent dokusu ile ilişkisi, tarihçesi ve mimari özellikleri ile ilgili mevcut durum analizi yapılmıştır. Ardından otel olarak yeniden kullanılacak yapının seçimi, konumu, işletme ve mekan organizasyonu, strüktürü gibi gerekli kriterler irdelenmiştir. Bu bağlamda, İstanbul-Çengelköy İspirto/Suma Fabrikası?nın otel olarak yeniden kullanım kriterleri denetlenerek, mekansal dönüşüm değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde, yapılan araştırma ile elde edilen bilgiler değerlendirilerek tezin bulguları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to document the current condition of the İspirto/Suma Fabrikası? complex, which has tax documents dating back to 1875. The complex is located in İstanbul- Çengelköy Kuleli Street within the context of the late Ottoman industrial buildings which have lost their old function. This study aims to analyze the choice of its new function as Sumahan on the Water Hotel?. This study contains three chapters. The introduction part includes the aim, the scope and the method of the study. The first chapter discusses the term `industrial inheritance? which emerged from the aim to restore industrial buildings which have lost their functions because of their inability to keep up with the pace of thriving technology in the Industrial Revolution period and because they are locations have become currently city centers. The issues such as the restoration of these structures in terms of function, reasons, choice and the persistence of their present function are discussed under the title of The Term and the Protection of Industrial Inheritance. In the second chapter, the term `reusing?, its reasons and its benefits are presented by providing the general data related to `reusing original industrial buildings, which have lost their functions. Not only the reasons which influence the choice of a new proper function for original industrial buildings, but also examples from around the world of `reusing? inherited industrial buildings which still exist physically although they are old in terms of their old function are presented. In the third chapter, the analysis of the current condition related to its architectural features and history, its relation with the urban fabric and the location of the İstanbul-Çengelköy alcohol/Suma factory which is currently being used in its new form is done. Then, necessary criteria for choosing a building for the future hotel in terms of its structure, management, decoration and location are discussed. In this respect, by inspecting the criteria of reuse the İstanbul-Çengelköy alcohol/Suma factory restoration process is evaluated. In the conclusion part, findings of the thesis are presented by evaluating the data from the research.