Sürdürülebilir kentsel gelişme için, Istanbul rezerv konut alanında, stratejik mekânsal planlama ilkelerinin belirlenmesi
Principles of strategic spatial planning policies for sustainable urban development in Istanbul: case of reserve housing/residential area.
- Tez No: 346504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Şehir ve Bölge Planlama Anabilim Dalı, Kentsel Tasarım Yüksek Lisans Programı kapsamında, Sürdürülebilir Kentsel Gelişmenin uygulama aracı olarak Stratejik Mekânsal Planlama sistematiği ve bunun sonuç ürünü olan Ekolojik Kentlere yönelik İstanbul Rezerv Konut Alanı örnek olarak incelenmiştir. Sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kentsel gelişme yerleşmelerin ulaşmayı hedeflediği amaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu amaca yönelik sistematik adımlar atılması için ülkemizde yürürlükte bulunan mevcut planlama sistematiği yetersiz kalmaktadır. Başka bir ifade ile ülkemizde yürürlükte bulunan mevcut planlama sistematiğinin uygulama ürünü olarak kimliksiz, tek tip, sağlıksız, doğal afet ve yerleşme riskleri açısından güvenli olmaktan uzak yerleşmeler ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, yeni kurulacak yerleşmelerin sürdürülebilir ve çevre / iklim duyarlı ekolojik kent olması için stratejik mekânsal planlama yaklaşımı çerçevesinde planlanması gerektiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Mimar Sinan Fine Arts University, Institute of Science, Department of City and Regional Planning, Urban Design Graduate Program, Sustainable Urban Development which is implementation tool for strategic spatial planning and the resultant product of this Ecological Cities were analyzed through the selected case of ?reserve housing / residential area? in Istanbul. Sustainability and sustainable urban development that appears to be the aim of settlements. In order to achieve this goal, the current planning system in use in our country is not effective regulating implementation. In another word the current planning system in use seem to be producing, uniform, unhealthy building stock with no character and unsafe settlements in terms of natural disasters such as climate and earthquake. Within the framework of this research, it is advocated that proposed new settlements could be sustainable and ecologically sound should the strategic spatial planning approach used.