Butik otel işlevi kazandırılmış tarihi yapılarda yapay aydınlatmanın iç yüzey kaplama malzemelerine etkileri
The effects of artificial lighting on internal surface covering materials in historical buildings refunctioned as butique hotels
  1. Tez No: 346507
  2. Yazar: ATCHE AHMEDOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DAMLA ALTUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Zaman itibariyle otel yapıları özgür mimari karaktere sahip oldukları gibi hizmet verdikleri sektör ve topluma göre farklılıklar göstermiştir. Bir özel konaklama tesisi örneği olan butik oteller, müşterilerine sundukları özel hizmetten ve gösterdikleri samimiyetten dolayı tercih edilmektedirler. Günümüzde butik oteller verdikleri hizmetler dışında tarihi geçmişe sahip yapı kimliği de kazanmaktadırlar. Geçmişin en önemli tanıklarından biri olan tarihi yapıları, günümüzde aynı kimlik fakat farklı işlevle incelemek heyecan vericidir. Çağımızda teknoloji ve ekonominin hızlı gelişimi, artan nüfus ile her küçük alanın ve yapının kullanımını değerli kılmaktadır. Yeniden işlevlendirme tarihi varlıkların çağdaş bir kullanım şekline cevap vermektedir. Yeni fonksiyon kazanan mekanlarda malzeme seçimi ve yapay aydınlatma tasarımı kimlik unsurları olarak belirtilmiştir. Yapay aydınlatma modern hayatın iç mekanlarında çeşitli şekillerde gerçekleşen bir gereklilik ve görsel konfor yaratmada yeri değiştirilemez bir gereç olmaktadır. İç mekan algısını güçlendiren ve insanın duyularına hitap eden malzemeler ise iç mekan ögelerine ifade kazandırmaktadır. Tarihi yapıların butik otel olarak ifade kazanması yapay aydınlatma ve iç yüzey kaplama malzemeler sayesinde mümkün görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Besides the fact that the hotels have free architectural character, the sector and the community they serve are different also. The boutique hotels, as an example of special accommodation facility, are very successful because of the fact that they offer special service and sincerity to their customers and by these means they make them feel at home. Nowadays besides the services the boutique hotels offer, they are also getting the character of an historical building. Analyzing the historical constructions, the most important witnesses of the past, with a different functionality today is very exciting. The fast development in technology and economy and the growth of the population make the usage of every small area and building very important. Reuse is the answer to the use of historical structures as modern ones. The choice of materials and the artificial illumination design are one of the key factors in forming the character of these places. The artificial illumination is an indispensable tool for creating visual comfort in our modern world. The materials that reinforce the perception of interior design and appeal to senses provide interior elements with an experession. The reuse of historical buildings as boutique hotels seems possible thanks to artificial illumination and surface covering materials.