İmgeler üzerinden kent okuması Divanyolu Caddesi örneği
Images of city Divanyolu Avenue
  1. Tez No: 346508
  2. Yazar: SEMRA ÖZGÜLER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kentler, genel hatları sürekli olarak sabit kalsa da, yapısı sürekli olarak değişen, pek çok kültürün ürünüdürler. Her kent, bünyesinde geçmişini yansıtan imgeler barındırır ve kentlerin barındırdığı imgeler, bize bu kentlerin tarihi hakkında ipucu verirler. Divanyolu Caddesi de pek çok tarihi kent gibi bünyesinde pek çok imge barındırır ve ve bu çalışmada bölgedeki imgeler üzerinden kent okuması yapılmaya çalışılmıştır. İmgeler üzerinden okuma yapabilmek için bir yöntem belirlemek gerekmektedir ve tezin birinci bölümünde bu yöntem üzerinde durulmuştur. Çalışma için, çeşitli yöntemler arasından, anlam bilim açısından en yakın olan Kevin Lynch?in yöntemi uygun bulunmuştur. Ancak Divanyolu Caddesi farklı imparatorluklara sahne olduğundan, farklı kültürel ve sosyolojik ideolojiler doğrultusunda gelişmiştir ve bölgeyi okumak için tek başına Lynch?in yöntemi yetersiz kalmıştır. Bu yüzden, bu çalışma için çeşitli disiplinlerden de destek alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, alan çalışmasına geçmeden önce, imge ve kent imgesi kavramları üzerine durulmuş ve kent imgelerinin oluşumundan bahsedilmiştir. Tezin üçüncü bölümde, çalışma yapılan alanın seçilme nedeni, bölgenin farklı dönemlerdeki isimleri ve bu isimlere karşılık gelen coğrafi konumları incelenmiş, bölgenin kuruluşundan, 19. yüzyıla kadarki tarihsel gelişimi çeşitli grafiklerle belirtilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, bölgenin analizler sonucu ortaya çıkartılan imgeleri, belirtilen yöntem başlıkları altında incelenmiş, çeşitli grafik ve görsellerle bugünkü ve geçmişteki durumları karşılaştırılmış ve bu imgelerin mekânsal ve tarihi bakımdan anlam değişiklikleri üzerine durulmuştur. Çalışma sonunda kentsel imgelerin, geçmişten günümüze kadar mevcudiyetlerini sürdürseler dahi, farklı kültürler ve farklı kullanımların getirisi sonucu anlamlarını yitirdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities although their main characteristics always remain the same they are the picture of the cultures they host in time. Every city keeps images about their past and these images give us some hint about the history of the city. Divanyolu avenue keeps many images like the other historical cities and this study has been done according to these images. Its required to have methodology for this city study and this methodology set in the first section of the thesis. Kevin Lync?s methodology which was semantically best suitable practice was chosen for this study. By the time Region hosted different empires and unfortunately Lync?s methodology became inadequate on its own for this study. Because of this reason study methodology supported with other disciplines. In the second part of the thesis, before starting the area analysis, study focuses on city images and how these images come in to being in these cities. In the third part of the thesis the selection reason of this region, the change of names of the region in different terms and the geographical changes analyzed and graphically illustrated since the foundation of the region till the end of 19th century. In the fourth part of the thesis, the city images that revealed with the analysis has been reviewed with the different methodologies, different graphical comparison showing the past and actual status of the region used for this study. Also the historical meaning changes of these city images has been reviewed in this section. As a result of this study its observed that even though some city images remain from past to current time, the meaning of these city images change and lost by time because of the change of the cultures and values over the city.