Tarihi Sivas Behram Paşa Han binasının restore edilerek butik otel olarak işlev kazandırılması
Tari̇hi̇ Si̇vas Behram Paşa Han bi̇nasinin restore edi̇lerek buti̇k otel olarak i̇şlev kazandirilmasi
- Tez No: 424324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE EDİRNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
10. yüzyılın sonlarına doğru Selçuklular tarafından Orta Asya'da yaptırılan Hanlar Önceleri askeri savunma için düşünülmüş ve zamanla artan ihtiyaçları karşılaması için geliştirilmiştir. Selçuklu döneminde kervanların akşamları güvenli bir şekilde konaklamaları ve ihtiyaçlarını görmeleri için hanlar ve kervansaraylar yaptırılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan hanlar ticaret ve konaklamak için yapılmış vakıflar tarafından işletilen hanlardır. Bu Hanlar kimi zaman kale kimi zaman ticaret yerleri olarak kullanılmıştır. Ecdadlarımızım hüküm sürdüğü yerlerde yaptırmış olduğu binlerce eser bulunmaktadır. Anadolu Selçuklu Devletine beşiklik etmiş beylikler ve Osmanlı döneminde Osmanlı İmparatorluğunda da önemli yeri olana Sivas'a Hamamlar, Medreseler, Camiiler, Köprüler, Türbeler, Darüşşifa, Medrese, Bedesten, Çeşme, Han ve Kervansaraylar birlikte toplamda 144 adet eser bırakmışlardır. Bu çalışmada Sivas'ta bulunan dönemin Valisi Sağır Behram Paşa tarafından yaptırılan yıllara meydan okuyan Behram Paşa Hanı süvari kışlası olarak kullanılmış ve Cumhuriyet döneminde Milli Savunma Bakanlığı tarafından da kullanılmıştır. Han bu tarihi süreçte 1977-1980 de öğrenci yurdu olarak kullanılmış olup 2000 yıllarda bir mermer firması tarafından kullanılan han 2008 yılında firmanın handan çıkmasından sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Yeniden işlevlendirilen Behram Paşa Hanı günümüze butik otel olarak kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the public houses, mostly built in late 10th century by Seljuks, firstly planned for military purposes, they afterwards developed and used for diverse needs. These public houses and caravansaries (hostels) in Seljuks' times structured for passengers passing by to stay in and meet their need especially at night times. However, the public houses in Ottoman times also used for commercial drives within the castle borders. There are still thousands of these kinds remaining from our ancestors they built where they reigned. The principalities in Anatolian Seljuk times and Ottoman Empire left 144 historical buildings including bathhouses, madrasahs, mosques, bridges, tombs, covered bazaars, fountains, public houses and caravansaries in Sivas. The main focus of this study Behram Pasha Public House built in 1576 by Behram Pasha in Sivas, the mayor at that time, served as cavalry barracks in 1899 and used by Ministry of National Defence in Republican times. The house also used as a dormitory for students between 1977 and 1980 but then became the headquarter of a marble company in 2000. In 2008 this marble company moved from the house and it has been brought to today as a boutique hotel after restoration and re-decoration.