Binalarda cephe yenileme gereksinimleri ve çözüm teknikleri
Building facade retrofit: Demands and solution techniques
  1. Tez No: 346512
  2. Yazar: BAHAR BAŞARIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN ŞAHİN DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Binalar dış ortam koşullarının etkisiyle çeşitli fonksiyonel özelliklerini kaybedebilir, değişen teknoloji, kullanıcı profili ve yasal düzenlemeler nedeniyle kullanıcı ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayamaz duruma gelebilirler. Bu gibi durumlarda binalarda yenileme ihtiyacının doğması kaçınılmazdır. Yapı sistemi içindeki fonksiyonları itibariyle cephe, bir binanın toplam performansı üzerinde en etkili olan yapı alt sistemidir. Bu bağlamda cephe sistemlerinin yenilenmesi binaların toplam performansının arttırılmasında en etkili yöntemdir. Bu çalışmada öncelikle cephe sistemleri; fonksiyonları ve kuruluş özellikleri bağlamında incelenmiş, yenileme tanımları üzerinden, binalarda ve cephelerde yenileme yaklaşımları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, binaların doğal ve yapma çevre bileşenleriyle olan ilişkileri ile mevcut yapısal durumlarının, yenileme tekniklerinin belirlenmesinde kullanılan değişkenler üzerindeki yönlendirici etkileri açıklamıştır. Cephe sistemlerinde yenileme gereksinimini oluşturan temel faktörler ve bu faktörler neticesinde şekillenen yenileme nedenleri sınıflandırılmış; yenileme gereksinimini oluşturan etkenlerin binalar, insanlar ve çevre üzerindeki etkileri ortaya konulmuştur. Yenileme nedeni olarak verilen performans kriterlerinin cepheye hangi yollarla etki ettiği anlatılarak, bu nedenler bağlamında cephe elemanlarına uygulanabilecek yenileme teknikleri sınıflandırılmıştır. Son olarak uygulanmış yenileme projelerinden örnekler verilerek, tanıtılan tekniklerin uygulama alanları ve detayları örneklenmektedir. Yapılan bu çalışmayla, yenileme projelerinde mutlak doğru olarak kullanılabilecek bir tek yenileme tekniği bulunmadığı ve uygulanabilecek bir yenileme tekniğinin birden fazla gereksinimi karşılayabileceği ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda yenileme nedenlerinin ve cephe elemanlarında yenileme nedenlerine bağlı olarak kullanılabilecek yenileme tekniklerinin sınıflandırıldığı bir tablo oluşturulmuştur. Böylece başta tasarımcı ve uygulayıcıların sonrasında kullanıcıların yenileme projelerinin şekillenme dinamiği; yenileme nedenleri ve cephe elemanı bazında kullanılabilecek yenileme teknikleri konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Buildings could lose their functionalities due to changing external environment conditions or they could not accomplish user needs and requirements due to changing technology, user profile and governmental policies. In such cases, need for retrofit of buildings is inevitable. Because of its functions in a building system, facade is the most effective subsystem on the total building performance. Therefore, the retrofit of the building facade is the most powerful method for increasing total building performance. In this research, building facade systems are analyzed according to their functions and construction specifications, then renewal approaches in buildings and facades are emphasized based on renewal definitions. Afterwards the directive effects of buildings relations with the elements of natural and manmade environment and the present conditions of buildings, towards the parameters which are used for definition of retrofit techniques are explained. The basic factors which occur the demand for building facade retrofit and the retrofit reasons, which are shaped based on these factors are classified; at the same time the effect of these factors on buildings, people and environment is revealed. It is reported that in which ways the performance criteria, which are given as reason for retrofit, are affecting the building facade, later on building facade retrofit techniques are classified according to these reasons. At last, the application areas and details of building facade retrofit techniques are explained with examples from applied retrofit projects. This research shows that there is no absolute true technique for retrofit projects; yet an applicable technique could cover more than one requirement. In this context the retrofit reasons and the retrofit techniques that can be used depending on these reasons are classified by a table. Through designers and contractors primarily, end users secondarily would be informed about the dynamics of retrofit projects, retrofit reasons and the various retrofit techniques of building facades.