Orta ölçekli kentlerde kentsel dönüşüm uygulamaları: Eskişehir örneği
Urban transformation implementations in medium sized cities: The case of Eskisehir
  1. Tez No: 346513
  2. Yazar: GÜLİN SULTAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİNNUR ÖKTEM ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Türkiye'de 68 ilde 400?ün üzerinde kentsel dönüşüm projesi, devlet politikası olarak kentsel dönüşüm uygulamalarının, günümüzde birçok kentte en önemli gündem maddesi haline geldiğini en önemli göstergesidir. Bu bağlamda kentsel dönüşüm olgusunu sadece İstanbul ve Ankara?daki projeler üzerinden tartışmak orta ölçekli birçok kentte yaşanan kentsel dönüşüm süreçlerinin değerlendirilmesinde yetersiz kalmaktadır. Kentsel dönüşüm deneyiminin başında olan orta ölçekli kentlerde kentsel dönüşüm projelerinde süreçlerinin nasıl işlediği, yerel ölçekte ne tür ilişkilerin kurulduğu, uygulamaların nasıl gerçekleştiği derinlemesine analiz edilerek, kentsel dönüşüm tartışmalarının bu kentlere de yöneltilmesi kentsel dönüşüm politikalarının ortaya çıkış nedenleri, uygulama süreçleri ve bu süreçlerin kentler üzerindeki etkilerinin anlamak açısından önem kazanmaktadır. Bu sebeple tez çalışması kapsamında, orta ölçekli bir kent olarak Eskişehir'de; kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi ve uygulanmasında yer alan aktörlerin tespit edilmesine; bu aktörlerin kentsel dönüşüme ilişkin söylemleri, güç ve çıkar ilişkilerinin ortaya konmasına; kentsel dönüşüm projelerinin arka planındaki mekanizmaların yerel ölçekte çözümlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Over 400 urban transformation projects carried out in 68 cities of Turkey is the most important indicator of the situation that urban transformation implementations in Turkey, as a government policy, nowadays have become the most important item on the agenda. In this context, discussing the phenomenon of urban transformation throughout the projects of İstanbul and Ankara, is not adequate for the evaluation of the processes of urban transformation in medium sized cities in Turkey. Through in-depth analysis of how it works in the processes of urban transformation projects in medium sized cities that place yet at the beginning of the experience of urban transformation processes in Turkey, what kind of relationships are established at the local level, how applications are carried out is gaining importance in order to redirect the discussion of urban renewal projects to these cities and understand the reasons for the emergence of urban regeneration policies and the application processes and effects of these processes on the cities. For this reason, in the context of this thesis, as a medium sized city, in Eskisehir it has been tried to identify the actors involved in the implementation of urban renewal areas, to analyze discourses on urban transformation of these actors, to demonstrate the relations of power and interest, and to resolve the mechanisms at the local level in the background of the urban transformation projects.