İkili olmayan dizilerin korelasyon dağılımları üzerine sonuçlar
Some observations on distribution of cross correlation of two nonbinary sequences
- Tez No: 346541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÜRTİŞ, YRD. DOÇ. DR. ZÜLFÜKAR SAYGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
p bir asal sayı, m bir tek tam sayı, d = (p^m + 1)^2/2(p + 1) ve 0 < l < (p^m + 1)^2 olarak verilsin. Bu çalışmada, m(t) periyodu p^(2m)-1 olan bir p-li m-dizi olmak üzere m(t) ile desime olmuş dizi m(dt+l) nin korelasyon dağılmı ele alınmıştır. [1] çalışmasında bu korelasyonun alabileceği tüm değerler verilmiştir. p = 3 olan ilk durumda en fazla 9 tane, p > 3 olan ikinci durumda en fazla 11 tane değer olabileceği belirtilmiştir. Bu çalımada p = 3, m
Özet (Çeviri)
Let p be an odd prime, m an odd integer, d = (p^m + 1)^2/2(p + 1) and 0 < l < (p^m+1)/2. In this study we have considered cross correlation distribution of p-ary m-sequence m(t), with period p^(2m)-1, and its decimated sequences m(dt+l). In [1] authors had given possible values of cross correlation, as 9 dierent values for the case p = 3 and 11 dierent values for the case p > 3. For the case p = 3, m = 5 and all possible values of l we have given complete distribution table and observed that there are 8 dierent values in total. Note that it was stated in [1], this distribution has at most 9 values, that is we observe that the candidate -1 + ((1 + p)/2)p^m does not occur. Furthermore, for the case p = 3, m = 3 and l = (p^m+1)/4 we have observed that there are exactly 6 dierent values. In this case the distribution is dierent from the case l = 0.