Sarıyer-Fener yolu yaban hayatı geliştirme sahası'nın küçük memeli türleri
Small mammal species of Sariyer-Fener path wildlife reserve
  1. Tez No: 346567
  2. Yazar: ZİVER TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada Haziran 2011 - Nisan 2013 tarihleri arasında Sarıyer - Fener Yolu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın küçük memeli türleri tespit edilmiştir. Çalışma iki bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde memelilerin özellikleri, sosyal yapıları ve sınıflandırmaları ile memelilerin yaşadıkları biyocoğrafik bölgeler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, alanda hangi türlerin tespit edildiği ve bu türlerin yeryüzündeki dağılımları, fiziksel özellikleri, beslenme şekilleri, habitatları ve üreme biyolojileri açıklanmıştır. Araştırma alanında Erinaceidae'den 1 (Erinaceus roumanicus), Talpidae2den 2 (Talpa levantis ve Talpa europaea), Soricidae'den 2 (Sorex minutus, Neomys anomalus), Sciuridae'den 1 (Sciurus vulgaris), Cricetidae'den 1 (Microtus subterraneus), Muridae'den 6 (Apodemus agrarius, Apodemus flavicollis, Apodemus sylvaticus, Rattus rattus, Rattus norvegicus, Mus musculus), Gliridae'den 2 (Glis glis, Dryomys nitedula), Canidae'den 1 (Vulpes vulpes), Mustelidae'den 3 (Martes foina, Meles meles, Mustela nivalis) ve Felidae'den 1 tür (Felis silvestris) tespit edilmiştir. Çalışmanın en son bölümünde ise alanda karşılaşılan sorunlar ile bu sorunların küçük memeli türleri açısından bir değerlendirmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, small mammal species of Sarıyer - Fener Path Wildlife Reserve are determined between June 2011 - April 2013. The study can be seperated in two parts. In the first part, the information about mammalian characteristics, social structures and classifications, biogeographical regions are given. In the second part of the study, which species have been identified and distributions of these species on the earth, physical characteristics, feeding patterns, habitats and reproductive biology of identified species are described. In the research area, one species from Erinaceidae (Erinaceus roumanicus), two species from Talpidae (Talpa levantis ve Talpa europaea), two species from Soricidae (Sorex minutus, Neomys anomalus), one species from Sciuridae (Sciurus vulgaris), one species from Cricetidae (Microtus subterraneus), six species from Muridae (Apodemus agrarius, Apodemus flavicollis, Apodemus sylvaticus, Rattus rattus, Rattus norvegicus, Mus musculus), two species from Gliridae (Glis glis, Dryomys nitedula), one species from Canidae (Vulpes vulpes), three species from Mustelidae (Martes foina, Meles meles, Mustela nivalis) and one species from Felidae (Felis silvestris) are determined. In the last part of the study a review of the problems encountered in the area and the resluts of these problems on small mammal species included.