Manyetik alana duyarlı jelatin - hidrojellerin hazırlanması ve ilaç salımı profilinin incelenmesi
The preparation of magnetic sensitive gelatin - hydrogels and investigation of drug release profile
- Tez No: 346570
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEHRA AROĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde biyobozunur polimerlerden oluşturulan hidrojeller bilimsel çalışmalarda oldukça önem kazanmıştır. Hidrojeller özellikle tıbbi alanda hücre büyütme çalışmalarında, ilaç yükleme ve salım sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda ilaç endüstrisinde araştırma ve geliştirme tekniklerinde yapılan çalışmalar kontrollü ilaç yükleme ve salım prosesleri üzerinde yoğunlaşmıştır.Bu çalışmada, jelatin ferrojel, jelatin/akrilik asit (jelatin/AA) ve gluteraldehit çapraz bağlı jelatin/akrilik asit ferrojel (jelatin/AA/GA) olmak üzere üç farklı ferrojel kullanılmıştır.Manyetik alana duyarlı ferrojel elde etmek amacıyla, demir II ve demir III tuzları kullanılmıştır. Bu hazırlanan jelatin ferrojeller 220C de manyetik alanlı ve manyetik alansız ortamda ilaç yükleme çalışmalarında kullanılmıştır. Ayrıca ferrojellerin ilaç yüklemesi için vücut sıcaklığı olan 370C'de çalışılmıştır.Benzer şekilde şişme deneyleri destile suda 220C de ve 370C de gerçekleşmiştir. Sonuçlar vücut sıcaklığı 370C'de jelatin/AA ferrojeli için yüksek şişme değerlerini göstermiştir. Bu çalışmada hazırlanan ferrojellerin morfolojik analizleri, taramalı elektron mikroskobu kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays hydrogels from biodegradable polymers are considerably interest in the scientific research. Hydrogels are commonly used in the medical areas such as in the cell growth experiments, drug delivery and release systems. Recently, many studies on the research and development techniques in farmaceutical industries are concentrated on the controlled drug loading and drug release processes.In this study, three different ferrogels as gelatin ferrogel, gelatin/acrylic acid (gelatin/AA) ferrogel and gelatin/acrylic acid ferrogel crosslinked with gluteraldehide (gelatin/AA/GA) were prepared. For this purpose iron II and iron III salts were used to obtain magnetic field sensitive ferrogels. These prepared gelatin ferrogels were used for the drug loading studies with and without magnetic field at 220C. The drug loading of ferrogels was also studied at the body temperature, 370C. The swelling experiments were done in distilled water at 220C and 370C. The results showed that high percantage of swelling were obtained in the gelatin/AA ferrogel in the body temperature. The morphological analysis of the ferrogels prepared in this study were obtained by using scanning electron microscope.