Yumurta kabuğundan doğal antibakteriyel eldesi
Preparation of natural antibacterial from eggshell
  1. Tez No: 346569
  2. Yazar: ELİF GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez kapsamında antibakteriyel madde terimi, kalsine edilmiş yumurta kabuğunu ifade eder. Organik kısmı ayrıştırılmış olan yumurta kabuğu,599 oC ve daha yüksek; tercihen 900-1200 oC de kalsinasyon edilerek antibakteriyel özellik kazandırılır. Yumurta kabuğunun kalsinasyonu sırasında inert gaz olarak azot kullanılır. Kalsinasyon süresi genellikle 60dk; tercihen 60 dk ile 120 dk aralığında sürer. Yumurta kabuğunun kalsinasyon işlemi sırasında yıkama işleminde uzaklaştırılamayan maddeyi yakmak için 800 oC de fırına hava verilir. Daha sonra, mevcut hava geçişi kesilerek, fırın sıcaklığı 1050 oC ± 20 oC çıkarılır. Organik maddeler sıcaklık ile beraber uzaklaşır ve beyaz renkli bir ürün oluşur. Kalsine edilmiş ürün; istenen tane boyutu aralığında toz haline getirilir. Kalsine edilen ürün ile hazırlanan sulu çözeltinin pH?ı 12-13 aralığındadır. Kalsine edilen ürün örneğinin, toz halinin boyutu 200 mesh veya daha ufaktır, tercihen 325 mesh veya daha ufaktır. Daha da fazlası, taze gıdaya uygulandığında; sulu çözelti veya suda çözünmüş haliyle %0,05-%10 tercihen %0,1-%5 kullanılır. Püskürtülebilir, sulu çözeltisi hazırlanabilir veya suda çözünebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, the antibacterial agent is defined as the calcination product of eggshell. When the organic parts of eggshell is removed, by calcination at 599 oC and more, approximately 900-1200 oC,it gains an antibacterial property. During the calcination process,nitrogen is used as an inert gas. Calcination time is 60 minutes and preferably between 45 minutes and 120 minutes. At 800 oC, air is given through the process in order to remove the organic parts of eggshell by oxidation that could not be removed by cleaning. After that, the process carries on without air and the temperature is increased up to 1050 oC ± 20 oC. Organic parts are removed and a white colured substance is obtained. Calcined product is prepared to the desired particle size. pH range of the solution prepared is 12-13.The particle size of the calcination product is 200 mesh or less. Furthermore, the fresh food is applied to the aqueous solution or dissolved in water as 0.05% - 10%, preferably 0.1% - 5% is used. The calcination product is soluble in water,it can be used in spray form or as a solution,preferably 0.1-5 % concentration in water.