Toplanma amaçlı binalar özelinde camilerde enerji yönetimi ve enerji tasarrufu
Energy management and energy saving in mosques in the case of buildings used for gathering purposes
- Tez No: 346577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR YETİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Küreselleşen dünyamızda iki önemli kavram karşımıza çıkmaktadır: Enerji ve yönetim. Gün geçtikçe artan enerji ihtiyacı, kaynakların etkin kullanımını zorunlu kılmakta; bu nedenle de enerji verimliliği ve enerji tasarrufu gibi kavramları da gündeme getirmektedir. Enerjiyle ilgili olarak ele alınan tüm bu kavramlar enerji yönetiminin önemini vurgulamaktadır. Enerji yönetimi esas olarak, enerjinin optimum değerde kullanılmasıdır. Bu amaçla, şirketler, enerji yönetim programının doğrudan sorumlularını kararlaştırmak, bir enerji yöneticisi atamak, kaynakları tahsis etmek, etkin sonuçlar elde etmek için gerekli desteği sağlamak zorundadır. Enerji tasarrufu, belli davranışları benimseyerek, iyileştirme yöntemleri uygulayarak, verimli yeni teknolojiler kullanarak, atık madde ve enerji içerikli gaz ve sıvıları değerlendirerek, üretimden veya konfor şartlarından fedakârlık yapmadan enerjiyi daha etkin kullanmaktır. Camilerdeki en önemli ve en ucuz enerji tasarrufu önlemi yetkili bir enerji yöneticisinin kontrolünde enerji yönetim sisteminin oluşturulmasıdır. Bu çalışmada, enerji ve enerji yönetim sistemi hakkında bilgiler verilerek, camilerin enerji maliyetlerini en az seviyelere indirmek için üzerinde durulması gereken tasarruf yapılabilecek noktalar, tasarruf yöntemleri incelenmiştir. Genellikle binalarda ısı yalıtımının olmadığı, enerji yönetimi müessesesinin kurulmadığı görülmüştür. Tasarruf amaçlı uyulması gereken kurallar, camiler özelinde yapılması gerekenler, alınması gereken tedbirler konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Two important concepts occur in our globalized world: energy and management. The need for energy increasing day by day makes the use of sources efficiently compulsory; that?s why it brings energy efficiency into question. All these concepts dealt with related to the energy emphasizes the importance of energy management. Energy management is the use of energy as optimum primarily. To that end, companies must provide support to decide the ones who are responsible for the energy management program, to assign an energy manager, to provide the sources and to attain efficient results. Energy conservation is to use energy more efficiently without making sacrifice for production and comfort conditions benefiting from waste matter and gas and liquids which have energy content, using efficient new technologies, applying recovery methods, adopting certain behaviors. The most important and cheapest energy conservation prevention in mosques is creating energy management system under the control of an authorized energy manager. In this study, the points for which sacrifice can be done which must be touched on to minimize the energy costs, conservation methods were discussed. Generally, it is seen that there is no heat insulation in the buildings, energy management institution isn?t made. Suggestions were set forth on the subjects of rules that have to be obeyed for conservation purpose, the things that must be done for the mosques especially, and the measures to be taken.