Ankara kent meydanlarında yayalaştırma olanaklarının geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A Research on the development of pedestrianization on urban plazas of the city 'Ankara'
- Tez No: 104339
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENT MEYDANLARINDA YAYALAŞTERMA OLANAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Aydm ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin BAŞAL Ülkemizde son yıllarda tasarlanan ya da yeniden düzenlenen meydanların çoğuna kimlik kazandınlamamıştır. Çoğu belirgin bir fonksiyon, tarihi ya da mimari açıdan değerli bir bina ya da mekanı tanımlayan bir anıt ve kentsel donatı içermezler. Toplanma yeri olarak tasarlanan meydanlar, benzer işlevi üstlenen stadyum, alışveriş merkezi, büyük ve çok amaçlı binalar ve benzerleri ile yarışmak zorunda kalmışlardır. Meydan olarak adlandırdığımız pek çok mekan, taşıtların yoğun biçimde kullandığı, yaya önceliklerinin düşünülmediği, insanların toplu etkinliklerine izin verilmediği alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Meydanlar, şehircilik, mimarlık, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı gibi pek çok meslek disiplini tarafından ele alınmasına karşın, kentlerin fiziksel oluşumlarında sanki yokmuşçasına hareket edilmektedir. Çok çeşitli kullanımlara ve sosyal birlikteliklere zemin oluşturan bu tür alanlar, taşıtların egemenliğine bırakılmıştır. Yaşanabilir kent mekanlarının oluşturulabilmesi bağlamında kent meydanlarında yaya öncelikli ve disiplinler arası işbirliğinin ürünü olan planlamanın yapılması gerekmektedir. 2001, 139 sayfe ANAHTAR KELİMELER: Mekan, kentsel mekan, kentsel tasarım, kamusal mekan, kent meydanları, agora, forum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE DEVELOPMENT OF PEDESTRIANIZATION ON URBAN PLAZASOF THE CITY“ANKARA”Aydın ÖZDEMtR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof. Dr. Metin BASAL THE CITY SQUARES create an image for the city which are located; they used to become a meeting place, and a centre for various activities that improve the physical and social environment of the urban space. But in the recent time, these squares are the only places for the automobiles to pass through easily. The spaces called squares have turned to some spatial getting on-getting off places, and waiting at them is forbidden. Urban activities that turn a city square into a public place have always been considered politic ones in our country so fer. Our urban areas and squares have always existed according to the political activities and no any other urban spatial activities were ever thought. The area arrangement plans aimed at finding solutions for entangled traffic problems of the metropolitan city rather than providing space for urban people's activities. In order to make better public spaces, collobrative planning techniques must be applied. 2001, 139 pages KEY WORDS: Space, urban space, urban design, public space, urban plazas, squares, agora, forum