Otel binaları tasarım sürecinde paydaşlar arası iletişimin bina işletmesi perspektifinden vaka analiziyle incelenmesi
Investigation of communication betweenstakeholders in the hotel buildings designprocessfromthe perspective of building operations withcaseanalysis
- Tez No: 944034
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnşa edilen ve kullanılan tüm yapıların önceliği; amacına uygun, kullanıcının istek ve ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Günümüzde, yapılarda kullanıma başlanmasının ardından ortaya çıkan tasarım ekibi - işveren - saha şefi arasındaki problemlerinin yarattığı zorunlu revizyon ve tadilatlar görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, tasarım ekibi ile işletmeci ve işveren arasındaki iletişim veya koordinasyon eksikliklerinden kaynaklanan, tasarım sorunları neden ile projelerde karşılaşılan problemleri vurgulamak ve bunların azalmasına yönelik katkıda bulunmaktır. Tasarım sürecindeki bilgi alışverişlerinin eksikliklerinden kaynaklanan hataların nedenlerinin araştırılması, çözüm ve öneriler geliştirilmesi tez çalışmasında üzerinde durulmaktadır. Proje hazırlık sürecinde paydaşların koordinasyonlu bir şekilde çalışmasının önemini vurgulamak, oluşabilecek zaman ve maaliyet kaybının önüne geçmek, yeni yapılacak olan yapılarda proje ekibi ile işletmeci ve işveren arasındaki iletişiminin önemi vurgulanmak istenmiştir. Bu düşünceden hareketle bu çalışmada, mimari tasarım sürecinde yapılan iletişim hatalarının nedenleri ve bu nedenlerin işveren ile kullanıcı üzerindeki olumsuz yansımaları incelenmiştir. Araştırmada 1. bölümde; tez konusunun amacı, kapsamı, yöntemi ve varolan çalışmalardan bahsedilmektedir. Yapı tasarım süreçleri, paydaşlar arası iletişim, otellerdeki mimari tasarım süreçleri ve süreçlerdeki problemlerden yola çıkarak mevcut literatür ele alınmıştır. 2. bölüm ise, dört ayrı kısımdan oluşmaktadır. Proje gelişim ve işletme sorunlarından, işletme - tasarım ekibi rollerinden, koordinasyonlu iletişim stratejilerinden, iletişim eksikliğinin risklerinden ve bu koşullar sağlandığında ortaya çıkan iyi örneklerden bahsedilmektedir. Tasarım sürecindeki paydaşların görevlerinden ve iletişimin süreçteki önemi üzerinde durulmuştur. 3. bölümde de, otel yapıları incelenmiştir. Otel yapılarının tipolojileri, özelliklerine ve gereksinimlerine değinilmiştir. 4. bölüm; vaka çalışması bölümüdür. Vaka çalışması olarak incelenen bir otel grubuna ait üç farklı otel ile gerçekleştirilen gözlemler, görüşmeler, mülakatlar, röportajlar ve matris çalışması anlatılmaktadır. Farklı pozisyonlardaki otel personelleri ve mimarlar ile yapılan görüşmelere ve önerilere yer verilmiştir. Araştırmacı; 2024 Eylül ayında önemli bir otel grubuna ait üç oteldeki katılımcılar ile mülakatlar yapmıştır. Bu oteller; 1990 yılında inşa edilen Hemera Hotel, 2005 yılında inşa edilen Lara Barut Collection-Bayou Villas ve 2012 yılında farklı bir isim ve konseptle hizmet vermeye başlayan Barut Goıa Otel'dir. Gruba ait otellerin hepsi, Antalya ilinde bulunmaktadır. Bu otellerin seçilmesine sebep olan ortak özellikleri ise; ortalama on yıl ara ile aynı işveren ve mimar ile inşa edilen oteller olmasıdır. Elde edilen tasarım değerlendirme kriterleri ise; mekansal konumlandırma, eksik mekanlar, mekanların alansal yetersizliği, mekansal tasarımlar ve zamanla paydaşlar arası iletişimin konaklama yapılarındaki farklılıkları olarak belirlenmiştir. Otel çalışanları ile yüz yüze görüşme sonrası nitel veri toplama amacı açısından sorulardan oluşan anketler hazırlanmıştır. Yalnızca işletme (iş veren ve çalışan) ile değil, seçilen üç otelinde saha şefi mimar ile de mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sıklıkla yenilenmek zorunda kalan, iş vereni düzenli tadilat ve değişime mecbur bırakan problemlerin saptanması hedeflenmiş, gözlem-tespit şeması oluşturuluştur. Mülakat tekniği ile bu görüşmelerden yola çıkan sonuçlar analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle; aynı grup otele ait, farklı zamanlarda, aynı ekip ile hayata geçirilen yapıların iletişim ve yapı gelişimleri karşılaştırılarak incelenmiştir. Yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda, işveren ile tasarım ekibi ve saha şefi arasındaki koordinasyonlu iletişimin yapı tasarımları üzerindeki önemine dikkat çekmek istenmiştir. Yöntem, sonuç ve öneriler ile ilgili daha geniş açıklamalara sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of all constructed and utilized buildings is to meet the intended purpose and satisfy user needs and expectations. In contemporary practice, design-related issues often arise following the initial use of buildings, leading to mandatory revisions and modifications due to problems between the design team, the employer, and the site manager. The aim of this research is to emphasize the design problems resulting from communication or coordination deficiencies between the design team, the operator, and the employer, while also contributing to the reduction of such issues. This thesis focuses on identifying the causes of errors arising from the lack of information exchange during the design process, proposing solutions, and offering recommendations. The study highlights the importance of coordinated collaboration among stakeholders during the project preparation phase to prevent potential time and cost losses. Furthermore, it aims to emphasize the significance of effective communication between the project team, the operator, and the employer in future projects. Based on this perspective, the research investigates the reasons behind communication failures in architectural design processes and their negative impacts on both the employer and the user. The first chapter of the study presents the purpose, scope, method, and existing studies related to the thesis topic. The literature review explores building design processes, inter-stakeholder communication, architectural design processes in hotels, and related challenges. The second chapter is divided into four sections, covering project development and operational issues, roles of the design team and operators, coordinated communication strategies, risks arising from communication gaps, and successful examples resulting from effective collaboration. The importance of communication and stakeholder roles in the design process are emphasized. The third chapter focuses on hotel buildings, discussing their typologies, characteristics, and requirements. The fourth chapter includes a case study, presenting observations, interviews, and matrix analyses conducted in three different hotels belonging to a prominent hotel group. The hotels studied include Hemera Hotel, constructed in 1990; Lara Barut Collection-Bayou Villas, built in 2005; and Barut Goia Hotel, which has been operating under a different name and concept since 2012. All three hotels are located in Antalya, Turkey. The shared characteristic that led to the selection of these hotels is that they were built approximately a decade apart by the same employer and architectural team.The identified design evaluation criteria include spatial positioning, missing spaces, spatial inadequacies, design elements, and variations in communication over time in hospitality structures. Face-to-face interviews were conducted with hotel staff, and surveys were prepared to collect qualitative data. Additionally, interviews were conducted not only with the operational staff (employer and employees) but also with the site architects of the selected hotels. The study aimed to identify recurring issues that necessitate frequent renovations, compelling the employer to undertake periodic modifications. A structured observation-diagnosis diagram was developed for this purpose. The results obtained through the interview technique were analyzed and interpreted. The findings were further examined by comparing the communication and structural developments of buildings constructed by the same team for the same hotel group at different times. Ultimately, this research highlights the critical importance of coordinated communication between the employer, the design team, and the site manager in architectural design processes. Further details regarding the methods, results, and recommendations are presented in the conclusion section.