Sakarya ili şeker pancarı tarlalarında görülen önemli yabancı ot türleri, yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
Determination of the important weed species, their intensities and frequencies in sugar beet cultivated area of Sakarya province
- Tez No: 346597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sakarya ili şeker pancarı ekim alanlarındaki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek için yapılan bu çalışma, 2012 yılı Temmuz ayında yürütülmüştür. Bu amaçla 7 ilçede araştırma yapılarak, toplam 30 tarlada 130 dekarlık bir alanda sürvey yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu 17 familyaya ait 25 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Setaria spp. (2,79 bitki/ m2), Echinochloa crus-galli (2,10 bitki/ m2), Sorghum halepense (1,34 bitki/ m2), Portulaca oleracea (1,10 bitki/ m2), Chenopodium album (1,03 bitki/ m2), Amaranthus retroflexus (0,82 bitki/ m2), Cynodon dactylon (0,79 bitki/ m2), Solanum nigrum (0,74 bitki/ m2), Polypogon sp. (0,65 bitki/ m2), Heliotropium ellipticum (0,61 bitki/ m2) türleri Sakarya ilinde en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in July, 2012 to determine the weed species in cultivatied areas of sugar beet in Sakarya and their density and the frequency of encountering. With this aim a survey was conducted in totally 30 farms with 130 decares areas by doing research in 7 towns of province. Researches show that 25 weeds belonging 17 family were determined. Among them, Setaria spp. with 2,79 plants/ m2, Echinochloa crus-galli with 2,10 plants/ m2, Sorghum halepense with1,34 plants/ m2, Portulaca oleracea with 1,10 plants/ m2, Chenopodium album with 1,03 plants/ m2, Amaranthus retroflexus with 0,82 plants/ m2, Cynodon dactylon with 0,79 plants/ m2, Solanum nigrum with 0,74 plants/ m2, Polypogon sp. with 0,65 plants/ m2, Heliotropium ellipticum with 0,61 plants/ m2 were determined as the most intensive species in the Sakarya province.