Farklı tahıl-yem bezelyesi (Pisum arvense L.) karışımlarında verim ve verime etkili karakterlerin belirlenmesi
In the different mixture of cereal and field pea (Pisum arvense L.) to determine the yield and effective characters of yield
- Tez No: 346598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SERVET TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, farklı tahıl-yem bezelyesi (Pisum arvense L.) karışımlarında verim ve verime etkili karakterlerin belirlenmesi amacıyla Kırklareli İli merkeze 19 km uzaklıktaki Erikler Köyü ekolojik şartlarında, 2012-2013 yılları bitki gelişim döneminde yürütülmüştür. Araştırmada materyal olarak buğday, yulaf, tritikale ve yem bezelyesinin yalın ekimleri ile %60 yem bezelyesi + %40 tahıl karışımları kullanılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada yem bezelyesi ve tahıllarda bitki boyu ve haftalık bitki boyu, tahıllarda başaklı kardeş sayısı, yem bezelyesinde yan dal sayısı, yaprak/sap oranı, yaprak eni-boyu, sap çapı, karışımlarda yeşil ota göre botanik kompozisyon, yeşil-kuru ot verimi ve ham protein oranı incelenmiştir. En yüksek yem bezelyesi bitki boyu yem bezelyesi-buğday karışımında, en yüksek tahıl bitki boyu da yalın tritikalede tespit edilmiştir. Karışımlarda yem bezelyesinin botanik kompoziyon içerisinde bulunma oranı en yüksek yem bezelyesi-buğday karışımında tespit edilmiştir. En yüksek yeşil ot verimi yalın buğdayda elde edilirken, en yüksek kuru ot verimi tahılların yalın ekilişinden sağlanmıştır. En yüksek ham protein oranı da yalın yem bezelyesinden elde edilmiştir. Karışımlarda en yüksek ham protein oranı yem bezelyesi-buğday karışımında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This search, was conducted in the different mixture of cereal and field pea to determine the yield and effective characters of yield in ecological conditions of Erikler village far from 19 km Kırklareli centre during the growing season of 2012-2013. In the research pure wheat, pure oats, pure triticale and pure field pea as well as the mixture of 60:40 ratios with field pea and cereal were used as materials. The study established on the basis of the randomized complete block design with three replications. In the research was examined plant height and weekly plant height , the number of eared sibling in cereals, the number of minor branch in field pea, leaf/stem ratio, leaf width-length, stem diameter, the botanical composition of mixtures in herbage yield, dry matter yield and crude protein ratio in field pea and cereals. It was determined that the highest plant height in field pea was in field pea and wheat mixture and, the highest plant height in cereals was in pure triticale as well. The highest ratio of field pea in botanical composition of mixtures was specified in field pea and cereals mixture. Although the highest green herbage yield was in pure wheat the highest hay yield was achieved in pure cereals. The highest crude protein ratio was gotten in pure field pea as well. It was observed that the highest crude protein ratio in mixtures was in field pea and wheat mixture.