Ankara İli ve çevresi şeker pancarı ekim alanlarında Heterodera schactıı schmidt, 1871'in yayılışı üzerine araştırmalar
- Tez No: 76694
- Danışmanlar: PROF. DR. M. EMEL ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ VE ÇEVRESİ ŞEKER PANCARI EKİM ALANLARINDA HETERODERA SCHACHTÎİ SCHMİDT, 1871 'İN YAYILIŞI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR AYNUR AKKA YA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN 1998, sayfa : 44 Jüri : Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Prof. Dr. Sultan ÇOBANOĞLU Prof. Dr. Birsen ÖNALP Bu çalışmada, Ankara Şeker Fabrikası pancar ekim alanlarında şeker pancarı kist nematodu Heterodera schachtii Schmidt, 1871 'in mevcudiyeti araştırılmıştır. Ankara Şeker Fabrikası'na bağlı 11 bölge ve 61 köye gidilerek, 86 ayrı tarladan toprak ve simptom taşıyan şeker pancarı örnekleri alınmıştır. Örnek alman tarlanın bölgeyi en iyi şekilde temsil etmesine özen gösterilmiş, bölgenin toprak yapısı, akarsu (Ankara çayı, Kızılırmak ve Sakarya nehirleri) kenarı olması ve tarlaların birbirine uzak olmasına dikkat edilmiştir.. Her örnekteki H.schactii'nin kist miktarı belirlenmiş ve kistlerin anal kesitleri ve 2. dönem larvaları incelenerek teşhisleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu H. schachtii ile bulaşık ve temiz alanlar belirlenmiş ve haritalandırılmıştır. Ankara (Merkez), Ayaş, Bala, Çankırı, Haymana, Kalecik, Kırıkkale, Nallıhan, Polatlı ve Temelli'ye bağlı toplam 40 köy ve 57 tarla olmak üzere 2571 dekar alan H. schachtii ile bulaşık olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı kist nematodu, Heterodera schachtii, şeker pancarı {Beta vulgaris), yayılış, Ankara (Türkiye).
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGETIONS ON THE SPREAD OF HETERODERA SCHACHTII SCHMIDT, 1871 IN SUGAR BEET CULTIVATION AREAS OF ANKARA PROVINCE AND SURROUNDING AREAS AYNUR AKKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor : Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN 1998, page : 44 Jury : Prof. Dr. M. Emel ÖKTEN Prof. Dr. Sultan ÇOBANO?LU Prof. Dr. Birsen ÖNALP In this study, presence of sugar beet cyst nematoda, Heterodera schachtii Schmidt, 1871 was investigated in Ankara Sugar Beet Factory planting areas. Soil and diseased plant samples from the Ankara Sugar Beet Factory region were collected. In total 86 samples representing 11 regions and 61 villages were taken. Sampled fields were carefully selected. In the selection, soil type, edges of the rivers ( Ankara Stream, Kızılırmak and Sakarya ) and distance of the fields were considered. Cyst numbers of H. schachtii from each sample were determined and their identification were made from cysts and perianal patterns of second stages larvae. As a result of these studies infested and clean areas were determined and mapped. In total 40 villages and 57 fields representing 2571 da. planting areas were found to be infested by H. schachtii from Ankara (Center), Ayaş, Bala, Çankırı, Haymana, Kalecik, Kırıkkale, Nallıhan, Polatlı and Temelli. KEY WORDS : Sugar beet cyst nematade, H. schachtii, sugar beet (Beta vulgaris ), spread, Ankara (Türkiye)