Farklı oranlarda yem bezelyesi ile arpa karışımlarının silaj fermentasyon ve kalitesi üzerindeki etkileri
Effects of different mixture rations of forage pea and barley on silage fermentation and quality
- Tez No: 956024
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KIZILŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişmekte olan ülkeler hayvancılığın gelişmesi için hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Türkiye'de hayvan beslemesi genellikle tahıl samanından, anızlardan ve doğal çayır-meralardan karşılanmakta, fakat bu kaynaklar kaliteli kaba yem açığını kapatmamaktadır (Açıkgöz ve ark., 2005). Son yıllarda, bu olumsuzları giderebilmek için karışık yem yetiştiriciliği ve sistemleri giderek yaygınlaşmıştır. Birlikte üretim aynı alanda ve aynı zamanda iki veya daha fazla bitki türleri yetiştirerek hasat dönemleri ve ürünler arasında rotasyon yapan, üretim çeşitliliği sağlayan, ürün verimi ve kalitesini arttıran, hastalık ve zararlıları azaltan, toprak yapısını iyileştiren bir tarım modelidir (Acar ve ark., 2006). Yem bezelyesi (Pisum sativum L.) adaptasyon yeteneği yüksek, ekim nöbeti sistemine uygun, sıkı bir vejetasyon örtüsü ile yabancı otları kolayca bastırabilen, yüksek besin içerikli, tek yıllık baklagil yem bitkisidir. Ayrıca havanın serbest azotunu toprağa bağlama özelliği sayesinde organik tarımda yeşil gübre olarak kullanılabilmektedir (Açıkgöz, 2001; Tan ve ark., 2012). Ancak bitkide görülen yatmadan dolayı hasat yapımı zorlaşmakta ve alt yapraklarda dökülme, küflenme, çürüme nedeniyle ot verimi ve kalitesi düşmektedir (Yavuz, 2017). Bununla birlikte, kuru madde (KM) içeriğinin, fermente edilebilir karbonhidrat (SÇK) içeriğinin düşük ve tamponlanma kapasitesinin yüksek nedeniyle silolanması oldukça zordur (McDonald, 1991). Tahıl-Baklagillerin karışım halinde silolanması baklagillerin fermantasyon sürecini kolaylaştırmaktadır. Dahası, kaba yemin kalitesini ve enerji içeriğini arttırarak ruminant hayvanlara daha besleyici ve dengeli bir yem sunulmaktadır (Benider ve ark., 2021; İleri ve ark., 2020). Bu çalışma farklı oranlarda yem bezelyesi ile arpa bitkisinin birlikte üretilmesinin silaj kalitesi ve potansiyel beslenme değeri üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Developing countries must meet the quality forage needs of animals in order to develop their animal husbandry production. In Turkey, animal nutrition is generally met from wheat straw, stubble and natural meadow-pastures, but these resources do not fill the gap in quality roughage. In recent years, mixed feed cultivation and systems have become increasingly widespread in order to eliminate these negative effects. Intercropping is an agricultural model by growing two or more plant species in the same area and at the same time, providing production diversity, increasing product yield and quality, reducing diseases and pests, and improving soil structure Forage pea (Pisum sativum L.) is an annual legume forage plant with high adaptability, suitable for the crop rotation system, easily suppressing weeds with a tight vegetation cover and high in nutrient content. In addition, it can be used as green fertilizer in organic agriculture thanks to its ability to bind the free nitrogen of the air to the soil. Ensiling grains and legumes as a mixture facilitates the fermentation process of legumes. Moreover, by increasing the quality and energy content of forage, ruminant animals are offered a more nutritious and balanced feed. This study will be carried out to examine the effect of co-production of different ratios of fodder pea and barley on silage quality and potential nutritional value.