Bazı bitki karışımlarının ot için ikinci ürün olarak yetiştirilmesi
  1. Tez No: 57140
  2. Yazar: ŞABAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
öz Yüksek Lisans Tezi KONYA ŞARTLARINDA FARKLI ORANLARDA EKİLEN BAZI BİTKİ KARIŞIMLARININ OT İÇİN İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YETİŞTİRİLMESİ ŞABAN IŞIK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mevlüt MÜLAYİM 1996, Sayfa: 45 Jüri: Doç. Dr. Mevlüt MÜLAYİM Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAMKOÇ Yrd. Doç. Dr. Bayram SADE Bu araştırma, 1995 yılında Temmuz-Ekim aylan arasında, ana ürün tahıl haşatından sonra, sulu şartlarda ikinci ürün olarak ot verimi açısından bazı bitki karışımlarını yetiştirmek amacıyla yapılmıştır. Deneme, HAYMAREN (Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü) tarlasında“Tesadüf Bloklarında Faktöriyel Deneme Desenine”göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma da atdişi mısır (Zea mays var. indendata), yağlık ayçiçeği (Helianthus anmıs L.), baklagillerden; fiğ (Vida sativa L.) ve yem bezelyesi (Pistim arvense L.) kullanılmıştır. Ekim 25.07.1995 tarihinde ve ot haşatı 7-8 Ekim 1995 tarihinde yapılmıştır. En yüksek yeşil ve kuru ot verimi ayçiçeği + fiğ karışımından (%60 ayçiçeği + %40 fiğ) sırasıyla 15250 kg/da yeşil ot, ve 3152.3 kg/da kuru ot elde edilmiştir. En yüksek ham protein verimi, ayçiçeği + fiğ karışımından (%20 ayçiçeği + %80 fiğ) 631.70 kg/da olarak tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İkinci Ürün, Sulu şartlar, Ayçiçeği, Mısır, Yem Bezelyesi, Fiğ, Karışım, Yeşil ot, Kuru ot, Ham protein verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE GROWING SOME PLANTS MIXTURES AT DIFFERENT PROPORTION SOWIG FOR FORAGES AS SECOND CROP IN KONYA Şaban IŞDK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Mevlüt MÜLAYİM 1996, Page = 45 jury: Assoc. Prof.Dr. : Mevlüt MÜLAYİM Ass.Prof.Dr. Ahmet TAMKOÇ Ass.Prof.Dr. Bayram SADE This research has been carried under irrigated conditions as second crop production after first crop harvest to obtain pasture yield beetween July -October, in 1995. Experiment was conducted in Haymaren's (Animal Husbandry Central Research Institute Konya) fields in Randomiozed complete blok design with 3 replications. Materyal in use were dent maize (Zea mays indendata) sun flowers (Helianthus annus L.) common vetch (Vicia sativa L.) and field pea (Pi sum arvense L). Plating were done in July 25 1995 and harvest completed in October 8 1995 Highest green and dry pasture yield has obtained from mixture of sun flower + common vetch (%60 sun flower + %40 common vetch) as 1525 kg/ha, and 315.2 kg/ha respectively. Highest crude protein yield obtained in mixture of sun flower + wetch (%20 sun flower + %80 common vetch) as 63. 17 kg/ha.KEY WORDS: Second crop irrigated conditions, Sun flower, Maize, Field pea. Common Vetch, Mixture, Green Pasture, Dry Pasture, Crude protein yield.