Etkin gökadaların gözlemsel veriler ışığında incelenmesi
An investigation of active galaxies by means of observational data
  1. Tez No: 346634
  2. Yazar: ALPER KAMİL ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN BATTAL KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Etkin gökada çekirdekleri (Active Galactic Nuclei), kısaca AGN ler, evrende bilinen en güçlü sürekli enerji kaynaklarıdır. Tayf çizgileri belirgin ölçüde kırmızıya kayma gösteren AGN?ler, gökadaların optik olarak tespit edilemediği mega parsek ölçeğindeki mesafelerden gözlenebilmektedir. Işığın sonlu hızı nedeniyle günümüzde elde edilen gözlemsel veriler, bu cisimlerin geçmişteki durumunu yansıtan tarihi bilgiler içerir. Tez çalışmamızda SLOAN Digital Sky Survey tarafından gözlenmiş 105 bini aşkın AGN`nin astrometrik, fotometrik ve tayfsal verileri incelenerek AGN?lerin yüksek kırmızıya kayma gösteren uzak cisimlerden yerel evrene değişimi araştırılmaktadır. AGN sayısının (N) ve renklerinin, kırmızıya kaymaya (z) bağlı değişimi evrenin büyük ölçekte izotropik olduğunu göstermektedir. AGN lerin merkezinde yer alan süper kütleli karadelik (SMBH) kütlelerinin kırmızıya kaymaya bağlı olarak değişimi, geçmişten günümüze SMBH?lerin evrimine ışık tutmaktadır. Karadelik kütlelerini ölçmek için geliştirilmiş olan yöntemlerden biri olan M?-? bağıntısının güvenilirliği arttırılarak ölçülen yerel evrendeki SMBH kütleleri, yüksek kırmızıya kayma gösteren hedeflerle mukayese edildiğinde, düşük görünmektedir. Bu durumda yüksek kırmızıya kayma değerine sahip, henüz tespit edilememiş pek çok SMBH?ler olduğu beklenmektedir. Bu çalışma, AGN dağılımı ve süper kütleli karadeliklerin sınıflandırılmasına katkıda bulunacak veriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Active Galactic Nuclei (AGN) are the most luminous, continuous energy sources in the known universe. AGN have high redshift values thus known to be very far away; in many cases at distances where individual galaxies undetectable. Since the speed of light is limited, modern observational data contains historical information about these enigmatic objects. In this study we use astrometric, photometric and spectroscopic data obtained from the SLOAN Digital Sky Survey to investigate the distribution and evolutionary differences of over 140 000 AGN; from the high redshift objects to the local universe. The redshift (z) dependent large-scale distribution (N) and color variations of the AGN prove that the universe is isotropic. The variation of the super massive black hole (SMBH) masses by the redshift is an important tool in understanding the evolution of the SMBH. By improving the accuracy of M?-? relationship, SMBH masses of selected nearby objects have been measured and compared with the high redshift sample. The low redshift SMBH appear lighter when compared to high redshift sample. In this case it is expected that there are many high redshift low mass SMBH yet to be detected. This study contains new data to provide clues on AGN distribution and SMBH classification.