Eksantrik yörüngeli örten çift yıldızların izokron yaşları
Isochronal ages of eccentric orbit eclipsing binary stars
- Tez No: 292608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İzokronlar, Hertzsprung-Russell diyagramında farklı kütleli yıldızların evrim yollarında eş-yaş noktalarının işaretlenmesiyle elde edilir. İzokronlarla yaş bulma tekniği hem yıldız kümelerinin hem de gökadaların yaşlarını bulmak için kullanılmaktadır. Bunun yanında çift yıldız bileşenlerinin aynı zamanda ve aynı kimyasal bileşimden doğduğu kabul edilirse bu sistemlerin yaşlarını bulmak içinde izokronlar kullanılabilir.Bu tez çalışmasında izokronlar ile yaş belirleme tekniği eksantrik yörüngeli örten çift yıldızlara uygulanmıştır. Eksantrik yörüngeli örten çift yıldızların yaşlarını belirlemek için Y2 modeli seçilmiştir. Y2 izokronlarının önemli özellikleri arasında geniş aralıkta metallik ve yaş kapsaması ayrıca yıldızların yaşlarını sıfır yaş anakolu yerine anakol öncesi doğum çizgisinden başlatmasıdır. Bu durum açık kümelerde olduğu gibi genç çift yıldız sistemleri içinde önemlidir.Mutlak parametreleri (kütle, yarıçap, etkin sıcaklık vb.) ve yörünge parametreleri (dış merkezlik, dönem vb.) Bulut ve Demircan (2007) tarafından hazırlanan eksantrik yörüngeli örten çift yıldızlar kataloğundan alınan 32 sistemin yaşları ve evrim durumları hesaplanmıştır. Bulunan sonuçlar literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Isochrones are defined as the locus of equal age points on the evolutionary tracks of stars of different masses in the Hertzsprung-Russell diagram. Isochrone fitting technique uses for measuring the ages of star clusters, and galaxies. In addition to isochrone fitting technique uses for binaries assumption that binary stars born at the same time in a burst of star formation activity, with the same initial chemical composition.In this thesis, isochrone fitting technique has been applied to eccentric orbit eclipsing binaries. We choosed Y2 isochrones for measuring the ages of eccentric orbit binaries. Significant features of Y2 isochrones covers a wide range in metallicity and age and the stellar models start their evolution from the pre-main-sequence birthline instead of from the zero-age. In this situation useful for youthful systems, such as young open clusters.The absolute parameters (masses, radii, effective temperatures, etc.) and orbital parameters (eccentricity, orbital period, etc.) data has been collected from the Eccentric Orbit Binary Catalogue work of Bulut ve Demircan (2007). Isochrone fitting technique has been applied 32 systems and their isochron ages and evolutionary status were determined. These ages compareted literatüre ages.