Yapay arı koloni algoritması kullanılarak 3 boyutlu çelik yapıların optimum tasarımı
Optimum design of three-dimensional steel structures using artificial bee colony algorithm
- Tez No: 346638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda sürü zekâsına dayalı optimizasyon teknikleri (karınca kolonisi optimizasyonu ve parçacık sürü optimizasyon) araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmüştür. Bu algoritmalar değişik mühendislik problemlerinin çözümü için kullanılmıştır. Bu çalışmada düzlem çelik çerçeveler ve uzay çelik çerçevelerin ayrık optimizasyonu için bir Yapay Arı Koloni Algoritması (ABC) sunulmuştur. Bu çalışmanın etkinliğinin gösterilmesi için 168 elemana ve 20 tasarım değişkenine çıkabilen ve uzay çelik çerçeve içeren dört farklı yapısal örnek çözülmüştür. Sonuçlar literatürdeki bu örneklerin diğer sezgisel arama teknikleri ile elde edilen sonuçları ile kıyaslanmıştır. Sonuçların düzlemsel ve uzay çelik çerçeve yapılarının tasarımı için ABC algoritmasının çok etkili ve güçlü bir teknik olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past few years, swarm intelligence based optimization techniques such as ant colony optimization and particle swarm optimization have received considerable attention from researchers. These algorithms have been used in the solution of various engineering problems. This study presents an Artificial Bee Colony Algorithm (ABC) technique for discrete optimization of planer steel frames and space steel frames. In order to demonstrate the effectiveness of algorithm, four problems including space frame problem with up to 168 members and 20 design variables were solved and results were compared with those obtained using other well-known meta-heuristic search techniques. The results demonstrate that the artificial bee colony algorithm (ABC) is very effective and robust for planer steel frames and space steel frame design.