CFD kullanarak gaz ejektörlerinin performansının araştırılması
Investigation of gas ejector performance using CFD
- Tez No: 346637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ALDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD); endüstrinin değişik alanlarında kullanılan ekipmanların performanslarının araştırılmasında, deneysel olarak yapılması çok maliyetli olan ve çok zaman isteyen tekrarlanması gereken deneyleri daha hızlı, ucuz ve kolay bir şekilde yapabilmek için simülasyonunda yaygın olarak kullanılmakta ve yeterli doğrulukta sonuç vermektedir. Aynı zamanda yaşanabilir ve daha temiz bir dünya için enerjinin korunması ve kontrollü olarak kullanılması çok önemlidir. Bu nedenle soğutma sistemlerinde kullanılacak soğutucu gazların ozon tabakasına verdiği zararın ve yarattıkları küresel ısınmanın etkisinin olmaması gerekir. Bundan dolayı bu çalışmada soğutucu gaz olarak hidrokarbon esaslı, ODP (Ozon aşındırma potansiyeli) olmayan ve GWP (Küresel ısınma potansiyeli) az olan R600a (izobütan) gazını kullanarak Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) programından faydalanarak bir ejektörün performans haritası çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Computational fluid Dynamics (CFD) has been widely used to simulate the experimental, which cost a lot of time and need to be repeated many times, in different fields of the industry and provides sufficient accuracy results. At the same time, energy conservation and the use of in a controlled manner is very important form a clean and more habitable world. Therefore, refrigerant gases used in refrigeration systems should not affect global warming and damage to the ozone layer. Therefore, in this study, the ejector performance by using R600a (isobutane) refrigerant gas that the hydrocarbon-based non-OEP (Ozone Erosion Potential) and has less effect of GWP (Global Warming Potential) was mapped in Computational Fluid Dynamics (CFD) software.