Yapıştırıcılı ve çok pimli kompozit plakaların analizi
Analysis of stresses in adhesively bonded and pinned metal matrix composite sheets
  1. Tez No: 346641
  2. Yazar: HAKAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, karma bağlantı yapılarak birleştirilmiş iki kompozit plakada uygulanan farklı çekme yükleri ve farklı uniform sıcaklıklar etkisiyle meydana gelen gerilmeler analiz edilmesidir. Karma bağlantı, dört adet pim ve yapıştırıcının birlikte kullanılması ile meydana getirilmiştir. Analizde sonlu elemanlar metodu (FEM) kullanılmıştır. Modelleme üç boyutlu olarak yapılmıştır. Modelleme ve çözümde, sonlu elemanlar yazılımı olan ANSYS programından yararlanılmıştır. Bu karma bağlantı üç farklı test koşulları ile analiz edilmiştir. İlk olarak oluşturulan modele sadece çekme yükü uygulanmıştır, daha sonra sadece sıcaklık etkisindeki gerilmeler analiz edilmiştir. Son bölümde ise hem çekme yükü hem de uniform sıcaklık yükü aynı anda uygulanmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, gerilmeler delik çevresinde yoğunlaşmıştır. Dolayısıyla, karma bağlantı üzerinde başlayacak bir hasarın delik çevresinden başlayacağı anlaşılmıştır. Gerilmelerin değeri, üniform sıcaklık artışındaki miktara bağlı olarak artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study stresses created with three different methods effect in two composite plates bonded together with hybrid joint were analyzed. The hybrid joint was created using both four pins and adhesive with together. In analysis, the finite element method (FEM) was used. Modeling was done as three dimensional. During both modeling and solution processes, it was utilized from ANSYS software which is a perfect finite element code. First of all only tensile load was applied on created model and than only uniform temperature load was performed on same model. Ultimately both tensile load and uniform temperature load were applied on the model. According to obtained analysis results, thermal stresses were concentrated around pin hole. Therefore, it is understand that any failure may be start from pin hole zone firstly. The magnitudes of stresses were increased by increasing uniform temperature.