Düşük dayanımlı betonlarda kimyasal ankrajlı çelik çubuğun çap ve gömme derinliğinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of diameter and embedment depth of chemically anchored steel bars in low strength concrete
  1. Tez No: 904758
  2. Yazar: TUBA İZEL KARADAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türkiye bulunduğu jeolojik konum nedeniyle birden fazla plakanın üzerinde yer alır. Bu plakaların hareket yönleri ve hızlarının farklı olmasından dolayı jeolojik olarak aktif hale gelmiştir. Bu levhaların kesişim noktaları fay hatlarını oluşturduğundan Türkiye'de birden fazla fay hattı vardır. Bu fay hatlarının yıkıcı olarak kabul edilen 5 ve üzeri büyüklüklerde deprem üretebildiği bilinmektedir. 81 ilimizin 45'inde 5 ve üzeri büyüklükte depremlerin beklendiği bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı mevcut yapı stoku ve bu yapılarda güçlendirme çalışmaları oldukça önem kazanmıştır. Güçlendirme çalışmalarına geç kalınması sonucunda Türkiye' de Erzincan, Gölcük, Van, Kahramanmaraş gibi depremlerin çok fazla can ve mal kaybına sebep olduğu bilinmektedir. Daha fazla can ve mal kabı yaşanmaması için güçlendirme çalışmaları iyi bir mühendislik hizmeti alınarak yapılmalıdır. Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY) 2007 şartnamesine göre betonarme güçlendirme elemanlarının donatı ankraj çapı 20 mm ve kimyasal yapıştırıcılı ankraj derinliği 15Ф olarak uygulanırken, 2018 yılı itibariyle yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018 ile betonarme güçlendirme elemanlarının donatı ankraj çapı 16 mm olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında Türkiye'de yapı stokunun beton basınç dayanımının oldukça düşük ve sahada uygulamadaki başarısızlıklarla daha fazla düştüğü düşünüldüğünde karakteristik dayanımı (fck) 4,51, 5,35, 7,77, 10,45 MPa olan 4 ayrı beton blokta kimyasal yapıştırıcı kullanılarak 192 adet donatı ekilerek çekme deneyleri yapılmıştır. 4 farklı çapta (Ф8, 10, 12, 14) ve 3 farklı derinlikte (8Ф, 10Ф, 12Ф, 14 Ф) ankraj donatısı ekilmiştir. Tüm numuneler tam sıyırmalı çekip-çıkarma (çekme) deneyine tabi tutulmuştur. Deneyler sonunda ankraj çapının, ankraj derinliğinin ve beton dayanımının ayrı ayrı artmasıyla çekme performansınında arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on more than one plate due to its geological location. Due to the different movement directions and speeds of these plates, they have become geologically active. Since the intersection points of these plates form fault lines, there are more than one fault line in Turkey. It is known that these fault lines are destructive and can produce earthquakes of magnitude 5 and above, which are considered destructive. It is known that earthquakes of magnitude 5 and above are expected in 45 of our 81 provinces. For these reasons, the existing building stock and retrofitting works in these buildings have become very important. As a result of the delay in retrofitting works, it is known that earthquakes such as Erzincan, Gölcük, Van, Kahramanmaraş in Turkey caused a lot of loss of life and property. In order to prevent further loss of life and property, retrofitting works should be carried out with good engineering services. According to the specifications of the Regulation on Buildings to be Built in Earthquake Zones (DBYBHY) 2007, the reinforcement anchor diameter of reinforced concrete reinforcement elements is 20 mm and the depth of anchorage with chemical adhesive is 15Ф, while the reinforcement anchor diameter of reinforced concrete reinforcement elements is 16 mm with the Turkey Building Earthquake Regulation (TBDY) 2018, which entered into force as of 2018. Within the scope of this study, considering that the compressive strength of the concrete of the building stock in Turkey is quite low and is further decreased by the failures in the field, tensile tests were carried out on 4 different concrete blocks with a characteristic strength (fck) of 4,51, 5,35, 7,77, 10,45 MPa by planting 192 reinforcements using chemical adhesive. 4 different diameters (Ф8, 10, 12, 14) and 3 different depths (8Ф, 10Ф, 12Ф, 14 Ф) of anchor reinforcement were used. All specimens were subjected to full stripping pull-out (tensile) tests. At the end of the tests, it was observed that the tensile performance increased with increasing anchor diameter, anchor depth and concrete strength separately.