Yapıştırılmış ve paralel çift pim uygulanmış kompozit plakaların analizi
Analysis of adhesively bonded and two parallel pinned composite plates
- Tez No: 346640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Mekanik birleştirmeler, yapıştırma bağlantıları ve bunların beraber kullanılmaları ile oluşturulan karma bağlantılar, özellikle son zamanlarda endüstriyel malzemelerin birleştirilmelerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pim bağlantılı, yapıştırma bağlantılı ve hem pim hem de yapıştırmalı kompozit plakaların gerilme analizinin yapılmasıdır. Bu farklı bağlantılar önce sadece çekme yükü etkisinde analiz edilmiş olup daha sonra çekme yükü ile birlikte ısıl yük beraber uygulanarak analizler gerçekleştirilmiştir. Analiz için sonlu elemanlar metodu (FEM) kullanılmıştır. Bu amaçla, hem modelleme hem de analiz sürecinde ANSYS 14.0 sonlu elemanlar yazılımından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mechanical joints, bonding connections and the hybrid joints generated by their use, are especially used in joining of industrial materials, recently. The aim of this study, to perform stress analysis of composite plates that have pinned connection, adhesive connection and the pinned as well as adhesive bonding connection. These various connections were analyzed just tensile load at first, then the tensile load and the thermal load were applied together to have been complited the analysis. In order to do the analysis, Finite Element Method (FEM) was used. Therefore, ANSYS 14.0 type Finite Element Software was used in both modelling and analysing process.