Ambar Barajı deprem risk durumunun dinamik analiz yöntemleri ile değerlendirilmesi
Assessment of erathquake risk of Ambar Dam by dynamic analysis methods
- Tez No: 346643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dünyadaki barajların çok büyük bir kısmı dolgu baraj olarak inşa edilmiştir. Barajların olası bir göçme durumunda çok büyük sosyo ekonomik yıkımlar meydana getireceği göz önünde tutulduğunda, tasarım aşamaları sürecinde dikkatli ve özenli analizler yaparak statik ve dinamik koşullar altındaki göçmeye karşı güvenliğinin sağlandığının ispat edilmesi gerekir. Bu çalışmada Diyarbakır?da halen inşa edilmekte olan Ambar barajının statik ve dinamik koşullar altındaki davranışı nümerik analiz yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Yapılan olasılıksal deprem büyüklükleri değerlendirmelerinde 1 Mayıs 2003 Bingöl deprem kayıtları kullanılmıştır. Yapılan analizlerde barajın statik ve dinamik koşullar altında oldukça göçmeye karşı güvenli tarafta kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Most of the dams is earthfill dams in the world. The structural complexity of these dams and the high risk associated with the social and environmental consequences of failures require very reliable analyses of their performance, especially as regards seismic loading. In this paper, a dynamic analysis procedure for eartfill dams are proposed and described, using the Ambar earthfill dam as a case study. The acceleration time history of 1 May 2003 Bingol earthquake datas were used. According to the numerical results, earthquake-induced deformations of the dam are expected to be within the safety margins determined by the Ministry of Public Works and Settlement, Turkey. The results also indicate that a non-linear analysis capable of capturing dominant non-linear mechanisms can be used to assess the stability of such kind of dams.