Yusufeli kent dokusunun tarihsel gelişimi ve sanat yapıları
Urban histo of Yusufeli's historical development and art buildings
  1. Tez No: 226723
  2. Yazar: KORAY KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Dogu Karadeniz Bölgesi bölgesel açıdan ve iklimsel olarak sürekli diger bölgelerden ayrılmıstır. Bu bölge kendine has bir kimlik olusturmustur. Arastırmanın konusunu olusturan; Yusufeli ilçe merkezleri, iyi korunarak günümüze kadar ulasan, yasamıs oldugu dönemin izlerini, mimari yapısını, malzeme özelliklerini ve çevre sartlarını hala aynı güzellikle yansıtan yerler olarak önemini devam ettirmektedir. Aynı zamanda bu yerlesimler bölgenin kültürel ve ekonomik yapısını yansıtan halk mimarisinin yogun oldugu yerlesmelerdir. Yapısal kültürün devamlılıgı ve bölgeye ait yerlesme karakterinin incelenmesi amacıyla seçilen bu yerlesimler, tarihsel süreçte birbirinin devamı olarak süregelen yerlesmeler olması nedeni ile bütünlük arz etmektedir. Arastırmamızın konusunu olusturan merkezlerde, yapılan ve yapılacak olan barajlar serisinden Yusufeli Barajı ilçeyi tamamen sular altında bırakacagından, arastırmamız büyük bir önem arz etmektedir. Zira bu barajlar yapılıp bittikten ve su tutulmaya basladıktan sonra elimizde bu yerlesmelerle ilgili bugüne kadar yapılan çalısmalardan baska hiçbir belge ve kaynak kalmayacak, tüm yapılar mimari, süsleme ve yerlesme özellikleriyle birlikte sular altında kalacaktır. Tez kapsamında incelenen yerlesmelerden Ögdem'de 8 yapı, Kılıçkaya'da 16 yapı ve Yusufeli'nde ise 10 yapı detaylı olarak incelenip katalog bölümünde anlatılmıstır. Çalısmamızı yaptıgımız üç merkezden ikisi (Yusufeli-Kılıçkaya) birbirine yakın, digeri (Ögdem) ise daha uzak ve yüksektedir. Bu iki neden evlerin konumlanısından, plan tipine kadar birçok seyi etkilemistir. ncelenen yerlesim yerlerinden Kılıçkaya ve Yusufeli, plan anlayısı bakımından birbirine benzerken Ögdem de plan tipi biraz farklılasmıstır. Yusufeli ve Kılıçkaya'da en alt katlar depolama alanı, mutfak ve yasama mekânlarına ayrılmısken, Ögdem'de odunluk-depo için ayrılmıstır. Zemin katlarda görülen bu farklılık üst katlarda görülmemektedir. Her üç merkezde de plan anlayısı genel bir özellik olan bir hol ve hole açılan 2 ila 4 oda seklindedir. Ayrıca Kılıçkaya ve Yusufeli'nde bazı nitelikli yapılarda 3. kat bulunmaktadır. Bu kat; kösede bir ambar ve ambarın açıldıgı bir çardaktan olusmaktadır. Arastırma kapsamındaki evlerin geneli iki katlı olarak karsımıza çıkmıstır. Kullanılan yapı malzemesi ahsap ve tas, çatı tipi ise genellikle semerdam nadiren kırma çatı seklinde belirlenmistir. Tuvaletler orijinallerinde dısarıda iken, günümüzde hemen hepsi içeriye alınmıstır. Tablosunu olusturdugumuz, fotograflarla ve çizimlerle destekledigimiz yerlesim yerlerinden Ögdem'deki yapılar terkedilmis durumda ve her an yok olma tehlikesi altında, Kılıçkaya'dakilerse gerek duyuldugu sekilde yenilenmis, saglıklı bir sekilde günümüze gelmesi saglanmıs ve Yusufeli'ndeki yapılar da yapılacak barajla birlikte sular altında kalacakları için kendi hallerine bırakılmıslardır.
Özet (Çeviri)
Eastern Black Sea Region has always been separated from other regions in terms of region and climate. This region has formed an identity unique to itself. Yusufeli county towns, subject of the study, still continue to be important by reflecting the traces, architectural structure, material characteristics and environmental conditions of the periods they have seen. Also, these settlements are rich in terms of public architecture, and they reflect cultural and economic structure of the region. These settlements, chosen because of continuity of structural culture and to study settlement characteristic of the region, present integrity since they are settlements that follow each other in a historical period. Since Yusufeli Dam, one of the dam series that will be built in the study area, will flood the county towns, our study carries much importance. After these dams are completed and the region is flooded, there won?t be any documents and sources about these settlements apart from the studies conducted until today. All the structures will be flooded along with all the architectural, decorative and settlement characteristics. In the scope of thesis; 8 structures in Ögdem, 16 in Kılıçkaya, and 10 in Yusufeli were studied extensively and explicated in the catalog section. Two of the three county towns that we have studied (Yusufeli-Kılıçkaya) are close to each other, and the other (Ögdem) is farther and higher. These two factors affect many characteristics from the location of the houses to their plans. Among the settlements that are studied, Kılıçkaya and Yusufeli are similar in terms of plan, but in Ögdem, the plan type is a little different. In Yusufeli and Kılıçkaya, the bottom stories are used for storing, kitchen, and living space, but in Ögdem, they are used for warehousing firewood. This difference seen on the ground level is not seen on the upper stories. In all the three towns the general house plan is a hall and 2-4 rooms opening to that hall. Also in some high quality structures of Kılıçkaya and Yusufeli, there is a 3rd floor. This floor consists of a storehouse in the corner, and a pergola reached from the storehouse. In general, the houses that are studied have 2 stories. The building material is wood and stone, roof type is generally semerdam, and rarely crushed roof. In the original structures the toilets were outside, but in the present time nearly all of them are inside. Of all the settlements we have created tables, supported by photographs and drawings, the ones in Ögdem are deserted and under immediate danger of destruction, the ones in Kılıçkaya are restored according to the needs, have come to today in good condition. Lastly, the ones in Yusufeli are left alone since they will go under the water after the completion of the dam.