Atık lastik parçalarının hendek geri dolgu malzemesi olarak kullanılmasının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of shredded tire as trench backfill material
  1. Tez No: 346644
  2. Yazar: MUSTAFA YÜKSEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ UĞUR TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünya genelinde, Gelişmiş ve sanayileşmiş ülkelerin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunların başında atık lastik yönetimi gelmektedir. Ömrünü tamamlamış ve kontrolsüz biçimde çöp depo alanlarında biriken atık lastikler büyük çevre problemlerini beraberinde getirmektedir. Bu problemin çözümüne yönelik bulunan en geçerli ve sürdürülebilir yöntem atık lastiklerin geri dönüşüm süreçleri ile yeniden kullanılmasını sağlamaktır. Yapılan arazi ve laboratuvar deneylerinden elde edilen sonuçları; atık lastik parçalarının sahip oldukları sürtünme özellikleri, dayanım nitelikleri ve hafiflikleri sebebi ile ister tek başlarına kullanılsın ister karışım halinde kompozit olarak kullanılsın yüksek kaliteli bir dolgu malzemesi olduklarını göstermiştir. Bu tez çalışmasında atık lastik parçaları ile belli oranlarda karıştırılmış kumun hendek geri dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği kapsamlı bir laboratuvar deney çalışması ile incelenmiştir. Deney setinde düşey yüklemeler şişebilir membran yastıklar kullanılarak uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, atık lastik parçalarının uygun karışım oranlarında geri dolgu malzemesi olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developed and industrialized countries face a monumental problem in terms of the disposal of used tires leading to waste tire management becoming a serious global concern. Millions of waste tires are generated and stockpiled every year, often in an uncontrolled way causing a major environmental problem. One of the solutions to the problem can be found in the interest in sustainable development which includes the recycling of tire wastes. One possible application is to use shredded tires alone or mixed with soil as fills and backfills. Field and laboratory studies have confirmed that in the form of shreds tires exhibit very good frictional properties alone or mixed with soil by enhancing the strength of soil internally providing them with stability and inducing negligible differential settlement. In this thesis a comprehensive laboratory study was performed in order to evaluate a shredded tire-sand mixture as a backfill material in trench conditions. A steel frame test tank which replicated a classical trench section in field conditions was used in the laboratory studies. Vertical surcharge loads were applied using air pressure membranes from the top of the trench backfill. In the tests, different mixture proportions and densities of the tire-sand mixture were evaluated. The results of the test demonstrated that tire shredded mixed with sand can be effectively used as backfill material for buried pipe installations