Aromatik yapılı asitler içeren bazı metal organik tek kristallerin sentezi, biyolojik aktivite özellikleri ve x-ışınları kırınımı yöntemiyle kristal ve moleküler yapıların analizleri
Synthesis of some metal organic single crystals containing aromatic-structured acids, property of biological activity and crystal and molecular structure analysis by x-ray diffraction method
  1. Tez No: 346648
  2. Yazar: AKİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez kapsamında yapılan çalışmalar üç temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, nikel (Ni), kobalt (Co) ve bakır (Cu) gibi metallerle hazırlanan bazı aromatik yapılı ligand ve kompleks moleküllerin tek kristalleri Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kimya Araştırma Laboratuarında elde edildi. Bunlar; Aminobenzamide(Anthranilamide) (C7H8N2O) ligandı ve [Bis(aquaantranilamido)Cu(II)]toluen-4-sulfonate [(C14H18N2O4)Cu+2(C7H7SO3)], [HegzaaquaNi(II)]toluene-4-sulfonate[Ni(H2O)6]2(C7H7SO3), [HegzaaquaCo(II)]toluene-4-sulfonate[Co(H2O)6]2(C7H7SO3), Bis[(bis(3,5-dihydroxybenzoate)(aqua))(antranylamido)Cu(II)]dihydrate [(C21H23CuN2O12)] ve Cu(II)-picolinate [(C12H12CuN2O6)] kompleks moleküllerdir. İkinci bölümde elde edilen tek kristallerin X-ışını kırınım verileri Dicle Üniversitesi X-ışınları laboratuarında Bruker APEX-II CCD kırınımmetresi ile yapılmış olup molekül ve kristal yapıları aydınlatılmıştır. Bu kompleks yapıların aydınlatılması sırasında WINGX32 paket programı içerisinde yer alan SHELXS-97 ve SHELXL-97 programları kullanıldı. Kompleks yapılara ait geometrik analizlerde PARST ve PLATON programları kullanılarken, termal elipsoidlerin ve kimyasal diyagramlarının çizimleri ise ORTEP-III ve ChemBioDraw programları kullanılarak elde edilmiştir. Moleküler yapısı incelenen kristallerin; birim hücre parametreleri, uzay grubu, birim hücredeki molekül sayısı, atomlar arası bağ uzunlukları, bağ açıları ve torsiyon (bükülme) açıları, metallerin koordinasyon geometrileri, atomların ısısal titreşim parametreleri, kristal yapının moleküler istiflenmesi (paketlenmesi), moleküliçi ve moleküllerarası kuvvetli ve zayıf etkileşmeler gibi birçok atomik düzeydeki bilgileri belirlenmiştir. Üçüncü bölümde ise kristal yapısı aydınlatılan bazı kompleks moleküllerin termal kararlılıkları (TG-DTA) Kahramanmaraş Sütçüİmam Üniversitesi ÜSKİM?de incelenmiştir, yapı-fonksiyon ilişkisi açısından ise bazı biyolojik analizler (antimikrobiyal ve enzimatik aktivite etkileri) Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoteknoloji Laboratuar?ında yapılarak önemleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The studies in this thesis were classified in three fundamental parts. At first part, single crystals were obtained for some aromatic-structured ligand and metal complex molecules prepared with nickel (Ni), cobalt (Co) and cupper (Cu) in Chemistry Research Laboratory of Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversity. These are; Aminobenzamide(Anthranilamide) (C7H8N2O) ligand and [Bis(aquaantranilamido)Cu(II)]toluen-4-sulfonate [(C14H18N2O4)Cu+2(C7H7SO3)], [HegzaaquaNi(II)]toluene-4-sulfonate[Ni(H2O)6]2(C7H7SO3), [HegzaaquaCo(II)]toluene-4-sulfonate [Co(H2O)6]2(C7H7SO3), Bis[(bis(3,5-dihydroxybenzoate)(aqua))(antranylamido)Cu(II)]dihydrate [(C21H23CuN2O12)] and Cu(II)-picolinate [(C12H12CuN2O6)] metal complex molecules. Secondly, X-ray diffraction data were collected by Bruker APEX-II CCD Diffractometer from suitable single crystals in X-ray Laboratory of Dicle University, and their crystal and molecular structures were solved. SHELXS-97 and SHELXL-97 programs located in WINGX were performed for elucidating of the structures of these metal complexes. For the geometrical analysis, the thermal ellipsoids and molecular drawings of the metal complexes, respectively, PARST, PLATON, ORTEP-III and ChemBioDraw programs were used. In the solved molecular crystal structures, the following valuable information were determined at atomic level such as unit cell parameters, space group, molecules the number of in the unit cell, atomic bond lengths, bond angles and torsion angles, coordination geometries of metals, thermal vibration parameters of atoms, molecular packings of crystal structures, weak and strong intra- and inter-molecular interactions Finally the thermal behaviors of the structurally characterized complexes were studied by TG/DTA in USKIM, and also some biological analysis (antimicrobial and enzymatic activities) in terms of structure-function for these molecules were performed in Biotechnology Laboratory, Sciences and Arts Faculty, Kahramanmaraş Sütçü İmam University and revealed the importance of the results.