Kahramanmaraş sağ sahil sulama alanında yeraltı suyu kalitesi ve sulamada kullanılabilirliğinin araştırılması
The research for underground water quality and disponibility for irrigation in Kahramanmaras sag sahil irrigation field
- Tez No: 346649
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş Sağ Sahil Sulama alanında yer altı sularının kalite parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda sulama amaçlı kullanılan yeraltı sularının kalitesi belirlenmiş ve sulama suyu açısından sınıflandırılmıştır. Sulama sezonu olarak belirlenen Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım 2012 tarihlerinde çalışma alanını temsil edecek şekilde sulama amaçlı kullanılan 10 adet sondaj kuyusundan her ay su örnekleri alınmıştır. Alınan sulama suyu örnekleri üzerinde EC, pH, Na, Ca, K, Mg, CO3, HCO3, Cl, SO4, NO3 ve B analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarından faydalanılarak sulama sularının Sodyum Adsorbsiyon Oranı (SAR), Artık Sodyum Karbonat Konsantrasyonu (RSC) ve Yüzde Sodyum (%Na) değerleri belirlenmiştir. Alınan sulama suyu örneklerinin %83?ü C2S1 ve %17?si C3S1 sulama suyu sınıfı içerisinde yer almıştır. Araştırma alanının genel olarak hafif tuzlanma eğiliminde olduğu ve 9 nolu kuyunun olduğu bölgenin tuzlanma eğiliminin biraz daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Su örneklerinin pH değerleri 7.23 ile 8.76 arasında değişmektedir. NO3 değerleri, 2.56 ile 132 mg/L arasında değişmektedir. Analizler sonucunda bölgede Nitrat kirliliğinin olduğu belirlenmiştir. Bu duruma yoğun gübre kullanımı, tarım ilaçları ve hayvan artıklarının neden olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some the parameters quality of underground waters in the Kahramanmaras Sag Sahil Irrigation Field. In this scope, underground waters were determined and classified in terms of their qualities for using on irrigation. The water samples were taken from 10 boreholes using for irrigation from the field on each month in the year of 2012 respectively in June, July,August, September, October, and November. A series of analyses made on the samples were taken from boreholes. These analyses are EC, pH, Na, Ca, K, Mg, CO3, HCO3, Cl, SO4, NO3 and B. With the illumination of the outcomes of these analyses, Sodium Adsorption Ratio (SAR) the amount of dregs concentration of Sodium Carbonate (RSC) and the percentage of sodium (% Na) were determined. 83% of irrigation waters were classified as C2S1, and 17% of them classified as C3S1 irrigation waters respectively. The research area generally slight showed tendency of salinization and the region of borehole number 9 is observed that slightly higher tendency of salinization than others. The rate of water samples show between pH 7.23 and 8.76. NO3 values, 2.56 and 132 mg / L in the range. As a result of the search, the area has Nitrate pollution. This situation thought to be caused due to intensive usage of fertilizers, pesticides, and animal residues.