Determination of the best extraction method of Citrus aurantifulia L. essential oil and its antimicrobial activity
Narenciye aurantifulia L. temel yağ en iyi ekstraksiyonu yöntemi belirlenmesi ve antimikrobiyal aktivite
- Tez No: 346653
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKKI ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezde, biyolojik aktiviteler için lime aurantifulia L. uçucu yağ avantajı gösterilmiştir. üç yöntem lime aurantifulia L. uçucu yağ çıkarılması için kullanıldı. İlk yöntem Clevenger-tipi bir sistemde kullanıldı ve destile su 8 saat ısıtma ile ekstraksiyon için eklenir.İkinci yöntemde ise n-heksan oda sıcaklığında dört gün boyunca ekstraksiyon için kullanıldı.üçüncü yöntem Clevenger tipi 30 dakika ısıtmak için mikrodalga sistemi kullanıldı. Uçucu yağların en düşük miktarı, ikinci yöntemde %16 gibi görünen ise, uçucu yağların sonuçları en yüksek miktarı, mikrodalga sistemi (üçüncü yöntem) ile elde edilen %24 gösterir. Antimikrobiyal sonuçu dilüsyonların yoğunluğuna bağlı iken (Lime aurantifolia L.) uçucu yağ önemi bildirilmektedir. Son dört dilüsyonlar bakterilere karşı hiçbir işlem gösterilmektedir. En yüksek mikobakteri işlem Candid albicans, Staphylococcus aureus ve Streptococcus piyojenesay kırıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the advantage of the Citrus aurantifulia L. volatile oil for the biological activities was demonstrated. And three methods are used for extraction of Citrus aurantifulia L. essential oil. In the method 1 Clevenger-type system was used and distilled water was added to extract by heating for 8h. in the method 2 n-hexane is used for extraction for four days at room temperature. And in method 3 Clevenger-type is used in microwave system to heat for 30 min. The results show the highest amount of volatile oils as 24% that is extracted by using microwave system ( method 3) , while the lowest amount of volatile oils was appeared to be 16% in the method 2. The result of antimicrobial was reported the importance of (Citrus aurantifolia L.) volatile oil that depends on dilution concentration. And the last four dilutions are shown no action against bacteria. The highest microbacterial action was against Candid albicans, Staphylococcus aureus and Streptococcus pyogenes.