Yüksek miktarda su ve serbest yağ asidi içeren yağlardan biyodizel üretimi
The biodiesel synthesis from vegetable oils including excessive amounts of water and free fatty acid
  1. Tez No: 346712
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR KALAFAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Biyodizel en yaygın kullanılan biyoyakıtlardan biridir. Bitkisel ve hayvansal yağların trasnesterifikasyonu ile üretilir. Bitkisel yağların gıda olarak kullanılması ve ham yağların nispeten pahalı oluşu nedeniyle biyodizel maliyeti dizel yakıtından daha yüksektir. Bu yüzden biyodizel hammaddesi olarak daha çok atık yemeklik yağlar kullanılmaktadır. Atık yağlar pişirme işlemleri sonucunda önemli miktarlarda su ve serbest yağ asidi içerir. Su ve serbest yağ asitleri transesterifikasyon reaksiyonu sırasında ortamda bulunan bazik katalizörle sabunlaşma reaksiyonuna yol açmakta ve biyodizel üretiminde önemli problemlere yol açmaktadır. Bu çalışmada yağlardaki su ve serbest yağ asitlerinin ayçiçeği yağında biyodizel üretimine etkisi incelenmiştir. Çalışmada ortamda su ve serbest yağ asidi oran yüksek olsa dahi baz katalizörlü transesterifikasyon metodu ile biyodizel üretilebilir. Belli bir serbest yağ asidi ve su içeriğinden sonra muhtemelen transesterifikasyon reaksiyonunun 3. adımı nedeniyle biyodizel üretim hızı yavaşlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Biodiesel is one of the most common used biofuels. It is produced by transesterification of vegetable oils and animal fats. Cost of biodiesel is higher than petroleum diesel because vegetable oils are expensive and used as food. Therefore, waste cooking oils are used more as a biodiesel feedstock. Waste frying oils contain some water and free fatty acids as a result of frying. Water and free fatty acids can react with base catalyst during the transesterification process and cause serious problems in biodiesel production. In the present study, it is investigated the effects of water and free fatty acid contents of sunflower oil on the biodiesel production. It is observed that biodiesel can be produced even it contains higher amount of water and free fatty acid to some extent according to basic transesterifiaction method. After a certain level of high water or free acid content, rate of biodiesel reaction is slowed down probably because of the third step of the basic transesterification reaction.