Afyon alkaloidleri fabrikası'nda enerji kalitesini etkileyen harmoniklerin incelenmesi
Investigation of harmonics affecting the quality of energy used in opium alkaloids plant
- Tez No: 346761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile kullanımı artan non-lineer yükler, akım ve gerilimin sinüs formunda bozukluklar meydana getirmiştir. Bunun sonucu olarak sistemdeki yükler tasarımlarının tam sinüs dalgasına uygun olması nedeni ile sorunlar oluşturmuştur. Bu durumun kontrol altına alınabilmesi amacı ile enerji kalitesi tanımı oluşturulmuş ve Uluslar arası standartlar getirilerek bu sorunların aşılması amacı ile çalışmalar başlatılmıştır. Bu sorunun en büyük dezavantajı, olumsuz etkilerin bireysel olmayıp şebeke ile öncelikle komşu tesisleri ve silsile halinde de tüm enerji sistemini etkilemesidir. Bu çalışmada Afyon Alkaloidleri Fabrikası'nın enerji sistemindeki harmoniklerin enerji kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin tespiti yapılarak çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-lineer loads that increasing use of with the development of technology, caused disorders in the sinusoidal form of current and voltage signals. As a result the system are designed in accordance with the perfect sine wawe, cause some problems. In order the situation control was created definition of energy quailty and international standarts. The most important disadvantage of this problem, negative effects doesn't local, rather impress before neigbour systems then all energy network. In this research, was aimed that determine energy quality problems and analayze especially harmonic effects and suggest solutions in Opium Alkaloids Plant.