Bilgisayar desteği ile Eber Gölü ve çevresinin yeraltı suyu modellemesi
Eber Lake sub-basin groundwater modeling in computer support
- Tez No: 346762
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ İÇAĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Afyon ili Akarçay havzası sınırları içinde bulunan kuzeyinde Emir Dağları ve güneyinde Sultan Dağları ve denizden 967 metre yükseklikte olan Eber gölü ve çevresini kapsamaktadır. Eber gölü ve çevresine ait yeraltı suyu akım modellemesi Groundwater Modeling System (GMS) programında oluşturulmuştur. Modelde kullanılacak kuyu logları ve kotları, arazinin topoğrafik yükseklikleri, arazinin hidrolojik ve jeolojik özellikleri, temin edilip hesaplanarak programa aktarılmıştır. Kapalı bir havza içinde bulunan Eber gölü çalışma alanımızın sayısal modelleme yapılarak yeraltı suyu bütçesi hesaplanmıştır. Gölün üç boyutlu modellemesi yapılmıştır. Çalışma alanı sonlu farklar yöntemiyle ve kararlı akım varsayımı ile 2002 yılı hidrolojik gözlemleri esas alınarak modellenmiştir. Yapılan modelleme üzerinde arazinin herhangi bir yerinden kesit alınarak yeraltı su seviyesi görselleştirilmiştir. Çalışmanın sonucu olarak elde edilen sonuçların yeraltı su bütçesi hakkında bilgi vererek planlamaya katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is the province of Afyon, located within the boundaries of the basin north of Akarçay Mountains and south of Emir Sultan Mountains, 967 meters from the sea and the surrounding area, which includes Lake Eber. Eber lake and the surrounding groundwater flow modeling Groundwater Modeling System (GMS) program was created. Used in the model, and the borders of well logging, land topographic heights, hydrological and geological features of the land, whether there will be transferred to the program calculated. Eber lake located in a closed basin of our field work performed numerical modeling of groundwater budget was calculated. Three-dimensional modeling was carried out of the lake. Finite difference method, with the assumption that the study area and the steady flow of 2002 is modeled on the basis of hydrological observations. The modeling is based on the cross-section of land in any part of the underground water level is visualized. Groundwater as a result of the study of the results obtained will contribute to planning by providing information about the budget.