Bazı benzoik asit türevlerinin spektroskopik özelliklerinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of spectroscopic properties of some benzoic acid derivaties
- Tez No: 346767
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KARAGÖZ, DOÇ. DR. MEHMET KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 4-(4-Methoxyphenoxy) benzoik asit ve 4-(4-Hydroxyphenoxy) benzoik asit moleküllerinin moleküler yapıları araştırılarak ve titreşim frekans analizleri yapılarak bu moleküller üzerinde teorik ve deneysel olarak çalışıldı. İlk olarak moleküllerin FT-IR spektrumları 4000-400 cm-1 aralığında ve FT-Raman spektrumları 4000-50 cm-1 aralığında kaydedildi. Teorik ve deneysel IR ve Raman değerleri karşılaştırıldı. Gaussian 03 paket programı yardımıyla 6-311++G(d,p) temel setinde yoğunluk fonksiyon teorisi içerisinde B3LYP teori düzeylerinde her iki molekülün bağ açıları, bağ uzunlukları, titreşim frekansları hesaplandı. Bunlara ek olarak 4-4MPBA molekülü için teorik değer parametreleri deneysel verilerle karşılaştırıldı. Titreşim modlarının komple tayini için SQM (scaled quantum mechanics) programı kullanılarak toplam enerji dağılımı (TED) yapıldı. İkinci olarak 4-4MPBA molekülü için elektronik geçişler UV spektroskopisi ile deneysel olarak belirlendikten sonra, bu geçişlerin gerçekleştiği dalga boyları hesaplandı, bunlara ek olarak uyarılma enerji değerleri, en yüksek dolu moleküler orbital (Highest occupied molecular orbital, HOMO), en düşük boş moleküler orbital (Lowest occupied molecular orbital, LUMO) ve dipol moment gibi parametrelerde belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, molecular structure and vibration frequency analysis of 4-(4-Methoxyphenoxy) benzoic acid and 4-(4-Hydroxyphenoxy) benzoic acid were studied. Both molecules were worked with an experimentally and theoretically. Firstly step FT-IR spectra of molecules were recorded between 4000-400 cm-1, FT-Raman spectrums were recorded between 4000-50 cm-1. Theoretical and experimental IR and Raman spectra were figured. Bond angles, bond lenghts and vibration frequencies of the two molecules were calculated with denstiy function theory and B3LYP/6-311++G(d,p) basis set by Gaussian 03 program and their values which scaled compared with experimental values. Total energy distribution (TED) were done to find the vibration modes and scaled quantum mechanics (SQM) program was used for this applications. Secondly, after determining electronic transitions by using UV spectroscopy for 4-4MPBA molecule, the wavelengths corresponding to these transitions were calculated. Additionally the excited energy values, the highest occupied molecular (HOMO) orbital, the lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energy values and dipol moment were determined.