Geleneksel avlulu Türk ve Arap evinin ortak kullanım alanlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 34678
  2. Yazar: HAKAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Toplumlar tarafından oluşturulan kültürel çevrenin bir elemanı olarak, Geleneksel Avlulu evleri pekçok yerleşimde yaygın olarak görmekteyiz. Tezin konusu Geleneksel Avlulu Türk ve Arap evlerinin sosyo-kültürel faktörlere bağlı olarak tarih içinde gelişim sürecini irdelemek ve farklı iki kültüre sahip ev plan tipi nin“Ortak Kullanım Alanlarının Karşılaştınlması”dır. Çalışmanın 1. bölümünde evin oluşum süreci ele alınmış, ikinci bölümde, Gelenek sel Avlulu Ev'in tarihsel gelişimi, sosyo-kültürel faktörler başta olmak üzere Geleneksel Avlulu Ev tasarımını etkileyen temel parametreler irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de ve Arap ülkelerinde Geleneksel Avlulu Ev mekanları kültür'e, iklime ve form'a bağlı olarak incelenmiştir. Dördüncü Bölümde Geleneksel Avlulu Türk ve Arap evinin Ortak Kullanım Alan ları belirtilerek tanımlanmıştır. Beşinci Bölümde Ortak Kulanım Alanlarının Karşılaştırılması üç başlık altında ya pılmıştır. Sofa, Avlu ve Harem- Selamlık olarak irdelenmiştir. Altıncı Bölümde, yapılan çalışmalar ve karşılaştırmaların sonuçlan yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We see the traditional Inner Courted Houses Plana widely in many countries, as a part of the cultural environment developed by various societies. The topic of the thesis is to compare the development phases of traditional Turkish and Arabic inner courted houses due to socio - cultural factors and to compare two house plan types of two cultures from the point of common usage areas. The first chapter of the study explores the initial phase of the plan type. The second chapter examines the historical development of the traditional inner courted houses and basic parameters effecting the design of the traditional inner courted house with an emphasis on the socio - cultural ones. The third chapter, traditional inner courted houses in Turkey and Arabic countries are investigated from the cultural and climatical point of view and the relationship between the external and internal design. In the fourth chapter, the common usage areas of the traditional Turkish inner courted and Arabic houses are defined. The fifth chapter, common usage areas are compared under three categories namely; Sofa, inner court, Haremlik - Selamlık. In the final chapter, the conclusions from of the research and comparisons are commented on.