Ardışık çoklu karşılaştırma testlerinden FDR testi üzerine bir simülasyon uygulaması
A simulation application on FDR test, a sequantial multiple comparison tests
- Tez No: 346773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Varyans Analizi ikiden fazla gruplar söz konusu olduğunda gruplar arasında farklılık olup olmadığını belirlemektedir. Fakat farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı belirleyebilmek için çoklu karşılaştırma testlerinden yararlanılır. Çoklu karşılaştırma için birçok teknik söz konusu olduğundan, hangi tekniğin kullanılacağı konusunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri, karşılaştırılacak grup sayısı, diğeri ise veri setinin taşıdığı özelliklerdir. İlgilenilen yığını oluşturan birimler için göz önünde bulundurulan değişkenin ölçüm düzeyi, gruplardan herhangi birisinin diğerlerine göre referans bir grup olup olmayacağı da araştırmacının göz önünde bulundurması gereken önemli bir konudur. Bu çalışmada varyans analizi sonucunda sıfır ön savının reddedilmesi durumunda gruplar arasındaki farkın belirlenmesinde son zamanlarda daha çok kullanılan karşılaştırma testleri incelenmiştir. Çalışmada sırası ile konuya ilişkin literatür bilgileri ve daha önce yapılan çalışmalar özetlenmiş, daha sonra varyans analizi ve sıfır ön savının reddi durumunda kullanılabilecek çoklu aralık, çoklu karşılaştırma ve ardışık çoklu karşılaştırma testlerine yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında MATLAB paket programı yardımıyla simülatif olarak farklı grup sayıları için farklı örneklem hacimlerinde veriler türetilerek FDR testi üzerine yapılan bir uygulamaya yer verilmiş, elde edilen bulgular ilgili çizelgelerde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Analysis of Variance, in the case of more than two groups determine whether there were differences between the groups. However, due to the difference in order to determine which group benefited from multiple comparison tests. Because there are many techniques for multiple comparisons, two of the most important points to decide which technique is the most appropriate are the numbers of the groups and the features of the data set. Also it?s important to consider for the researcher that whether any of the group is reference for the others and the measurement scale of the variable which is considered for the units of the mass. In this study, multiple comparison tests which are recently more widely used to determine the differences between groups when the null hypothesis is rejected are examined. In the study some of the early studies summarized after some knowledge about the literature is given, than some information about analysis of variance and multiple comparison, multiple difference and sequential multiple comparison tests which can be used when the null hypothesis is rejected, are given respectively. In application part of the study MATLAB software is used to obtain the date sets simulatively for different sample sizes and for the different numbers of variables for the application on FDR test. The results of the analysis are given in the related tables.