İkincil faz içeren çelik kompozitin toz metalurjisi yöntemi ile üretimi ve metalurjik karakterizasyonu
Production of second phase containing composite steel by powder metallurgy and its metallurgical characterization
- Tez No: 346774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Fe, B4C, Paslanmaz Çelik ve Düşük Karbonlu Çelik (Fe ASC) tozları, Fe, Paslanmaz Çelik ve Fe-ASC matrisli, %2.5, %5, %7.5, %10, %15 oranlarında B4C içeren karışımlar oluşturulmuştur. Karışımlar, tek eksenli sıkıştırma kalıbı ile 200 MPa basınç kullanılarak preslenmiştir. Presleme sonrası B4C+Fe, B4C+Paslanmaz Çelik, B4C+Fe ASC numuneleri elde edilmiştir. Hazırlanan numuneler 600 ºC, 800 ºC, 1000 ºC de 60 dk süre ile, Argon gazı altında tüp fırın kullanılarak sinterlenmiştir. Üretilen numunelerin sinterleme işlemi öncesinde ve sonrasında ağırlığı ve ebatları ölçülmüştür. Sinterleme sonrasında ortaya çıkan fazları tanımlamak için XRD ve morfolojik özellikleri araştırmak için standard metalografik analizine tabi tutulan numunelerin, Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) bileşim değişimi analizi ve morfolojik özellikleri incelenmiştir. En düşük katkılı olarak üretilen sinterlenmiş numuneler, en iyi fiziksel değerleri sağlamıştır. Numunelerde reaksiyon sonucu oluşan bileşik türü artan sinterleme sıcaklığı ile beraber azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, powders of Fe, Low Carbon Steel (Fe-ASC) and Stainless Steel were mixed with ratios of %2.5, %5, %7.5, %10, %15 of B4C to produce Fe, Low Carbon Steel (Fe-ASC) and Stainless Steel matrix composites. The mixtures were compacted using single axis die at 200MPa compaction pressure. Following the compaction, mixtures of B4C+Fe, B4C+Stainless Steel and B4C+FeASC composites were obtained and sintered at 600 ºC, 800 ºC and 1000 ºC for 60 mins under Argon atmosphere in conventional tube furnace. The weights and dimensions of specimens were measured before and after sintering. X-Ray Diffractions studies and standard metallographic analysis were carried out in order to define the phases formed after sintering and reveal the morphology of the specimens of which their chemical changes and morphology were also investigated using Scanning Electron Microscopy (SEM). Specimens with lower additions of B4C are found to be of physically good quality. The types of compounds following the reaction were found to be less with increasing sintering temperature.