Paslanmaz çelik, bakır kaplı çelik ve alüminyum saplamaların fe-al esaslı intermetaliklere saplama kaynağı yöntemi ile birleştirilmesi
Joining of stainless steel, copper coated steel, aluminium stud to fe-al based intermetallics by using stud welding method
  1. Tez No: 346778
  2. Yazar: SERHAT GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇAKMAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fe-Al intermetalik malzemeler, seramikler ve metallerin sahip olduğu karakteristik özelliklere sahip olan eşsiz bir malzeme sınıfıdır. Yüksek sıcaklık dayanımı ve oksidasyon dirençleri intermetalik malzemeleri yüksek sıcaklıkların söz konusu olduğu dizaynlar için en iyi aday malzemeler haline getirmiştir, fakat üretimlerinin zor oluşu ve kaynak kabiliyetlerinin kötü oluşundan dolayı Fe-Al intermetalik malzemelerin mühendislik malzemeleri olarak kullanımı sınırlı kalmaktadır. Bu çalışmada, Fe26Al, Fe30Al, Fe33Al ve Fe50Al intermetalikleri ark ergitme yöntemi kullanılarak üretilmiş ve üretilen intermetalik malzemeler saplama kaynağı ile farklı kaynak gerilimleri kullanılarak paslanmaz çelik, aluminyum ve bakır kaplı çelik saplamalarla birleştirilmiştir. Üretilen Fe-Al intermetaliklerin mikrosertlik ve XRD analizleri yapılmış ve numunelerin saplama kaynak kabiliyet belirlenerek kaynak bölgelerinin mikroyapıları incelenmiştir. Bununla birlikte kaynaklı birleştirmelerin mekanik testleri yapılarak en yüksek mukavemetin 170 V kaynak geriliminde Fe30Al intermetalik malzeme ile paslanmaz çelik saplama kaynağında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fe-Al intermetallics materials are unique class of materials having characteristics of both metals and ceramics. The high temperature strength and their superior oxidation resistance make intermetallic materials excellent candidates for the use in high temperature component design, however, the use of intermetalics as an engineering materials are still limited because of difficult production and bad weldability of these materials. In this study, Fe26Al, Fe30Al, Fe33Al and Fe50Al intermetallics were produced by arc melting method and these intermetallics were joined to stainless steel, aluminium and copper coated steel stud by using stud welding technique with different stud welding voltage. XRD and microhardness of Fe-Al intermetallics have been analysed and stud welding weldability of samples were indicated examining microstructure of welding zone. Also, mechanical testing of welding was performed and it is found that better welding quality materials are between the Fe26Al and stainless steel studs with 170V welding voltage.