M-metrik geometrisinde konikler
Conics in m-metric geometry
  1. Tez No: 346779
  2. Yazar: SABİHA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Öklid geometrisi ve uzaklık ile ilgili bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde konikler, doğru ve metrik geometri ile ilgili tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde d? uzaklık fonksiyonu , dördüncü bölümde bir noktanın bir doğruya olan d? uzaklığı , beşinci bölümde M-merkezil konikleri incelenmiştir. Altıncı bölümde ise sonuç ve tartışmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of sixth chapters. In the first chapter, there is some information about Euclidean Geometry and distance. In the second chapter, there is some information about conics, line and metric geometry. In the third chapter, d? distance function, in the fourth chapter, d? distance between a point and a line, in the fifth chapter, M-conics were analysed. Sixth chapter is about results and discussions.