Gemi inşa sanayinde bulanık karar verme uygulamaları
Fuzzy decision making applications in shipbuilding industry
  1. Tez No: 346788
  2. Yazar: MUSTAFA KAFALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Dünya ticaretinin büyük çoğunluğunun deniz yolu ile gerçekleştirilmesi gemi inşa sektörü için büyük bir avantajdır. Büyük, kapsamlı ve yüksek bütçeli projeler olan gemilerin üretimi oldukça karmaşık süreçler içermektedir. Üretimde yaşanabilecek sıkıntılar ancak iyi bir tersane ile çalışılırsa en aza iner. İyi tersane kavramının kapsamı oldukça geniştir. Yönetimden teknik kabiliyete, tecrübeden iş güvenlik politikasına birçok etken iyi tersane tanımında yer alır. Tezde bulanık karar verme yöntemleri kullanılarak gemi inşa sanayisinin temel konularından ikisi ele alınmıştır. Bunlardan ilki tersaneler için uygun boru kesim teknolojisi seçimi diğeri ise armatörlerin yeni gemi inşa tersanesi seçimidir. Boru kesim teknolojileri üç ana kriter ve on dört alt kriter doğrultusunda değerlendirilmiştir. Değerlendirmede bulanık AHP ve bulanık TOPSIS içeren bütünleşik bir yöntem kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda plazma kesim en uygun boru kesimi teknolojisi olarak tespit edilmiştir. Yeni gemi inşa ettirmek için uygun tersane seçimi yapmak için ise beş adet ana kriter ve otuz bir adet alt kriter tespit edilmiştir. Kriterlerin ağırlıklarının hesaplanmasında bulanık AHP kullanılmıştır. Uzman görüşleri doğrultusunda yapılan değerlendirmeye göre sırasıyla teklif fiyatı, üretilmiş benzer gemi sayısı ve ödeme koşulları en çok önem verilen ilk üç kriter olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a big advantage for the shipbuilding industry that the majority of world trade is carried out by seaway. Production of ships, which can be considered large, comprehensive and high budget projects, includes rather complex processes. Difficulties that may arise in their production are minimized only if a qualified shipyard is selected. The scope of the concept of a qualified shipyard is quite extensive. Many factors, from management to technical capability, from experience to work safety policy and procedures, need to be considered in the definition and selection of a qualified shipyard. In this thesis, using fuzzy decision making methods, two of the main issues of the shipbuilding industry are discussed. The first of these issues is the selection of a suitable pipe cutting technology for shipyards. The second one is the selection of a shipyard for new ships to be built. In this study, pipe cutting technologies were evaluated using three main criteria and fourteen sub criteria. In the evaluation, an integrated method that incorporates fuzzy AHP and fuzzy TOPSIS was used. In accordance with expert opinions plasma cutting has been identified as the most appropriate pipe cutting technology. In the selection of a qualified shipyard, five main criteria and thirty one sub criteria were identified. Fuzzy AHP was used in assigning appropriate weights to individual criteria. The analysis gave the following as the most significant first three criteria: bid price, number of similar vessels built and payment conditions.