İnsanın yeni imgeleri
New images of man
- Tez No: 346794
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İmgeler, bağlamsal kurgulardan öte, durmadan çağrışım üreten, gerçeği kuran-bozan-değiştiren görüntülere evrildiler. İnsanın `tuhaf doğasının anlam yüklerken oluşturduğu karmaşık ilişki, imgeleri hissederken de devreye giriyor. İmge, imlediği şey ile `anlamın ötesinde bir `öte anlam yaratma aracıdır. Görüntü olarak imge, iletişime girdiği anda yarattığı çağrışımlarla dönüşür, anlamla kurduğu ilişki bozulur, onu içinde barındırırken aynı anda varlığına da son verir. Benim resim yapma halim, imgesel dizilimlerin herhangi bir yüzeyde ya da maddede fiziksel bir şeye dönüşmesiyle yakından ilişkili diyebilirim. Mekanlarından, dolayısıyla da bağlamlarından koparıp bir araya getirdiğim imgeleri, izleyicide tamamlanacak bir zincirin halkaları gibi diziyorum. Sonuçta ortaya ironi ve fantezi bileşimli melezleşmeler çıkabiliyor. Söyleniş olarak da benzeşen imge-simge kavramları sıkça birbirlerinin yerine kullanılabilen benzer kavramlardır. Bu iki kavram arasında kullanılışları itibariyle ortaya çıkan farklılık; simgenin içinde her zaman imge bulunmasına karşın imgenin içinde her zaman simgenin bulunmayışıdır. Thomas Eliot, duyguyu bir sanat biçimi olarak anlatmanın, bir `nesnel bağlılaşım? bulmakla ya da başka bir ifadeyle, bu tikel coşkuyu formülleştirecek bir nesneler dizisi, bir durum, bir olaylar zinciri bularak kurulabileceğini ileri sürer. Anahtar Sözcükler İmge, Simge, Alegori, Nesnel Bağlılaşım, Mekan
Özet (Çeviri)
DEMİRCAN, Havva, New Images of Man, Dissertation, Proficiency in Art Far beyond contextual speculations, images, which are constantly producing connotations, have evolved into images that make and destroy reality. The complex relationship of human being, which is formed by the `strange? nature of humans during ascribing meaning, steps in while feeling the images. Image is a tool to create a `beyond meaning that is beyond what is imagined and `meaning itself. Image, as a display, transforms through the connotations that it creates the moment when it communicates; construed meaning is destroyed, and terminates its existence while containing it. I can say that the state I paint is closely associated with the transformation of imaginative arrays in any surface or material into a physical thing. I align the images, which I gather by detaching them from their spaces and contexts, like the rings of a chain that will be completed in the audience. As a result, hybridizations with irony or fantasy combinations come to the fore. The concepts of image and symbol (in Turkish their pronunciations are similar) can frequently be used interchangeably. The difference between these two concepts in terms of usage is that symbol always contains image, whereas image does not always include symbol. Thomas Eliot claims that defining an emotion as a form of art can be done by finding an `objective correlative?, or in other words, by finding a series of objects, a condition, or a chain of event that will formulize this particular passion. Key Words Image, Symbol, Allegory, Objective Correlative, Place