Kent dokusunda pencerenin seramik form ve yüzeylerde yorumu
Interpretation of window in urban texture with ceramic form and surfaces
  1. Tez No: 346802
  2. Yazar: HATİCE AYBİKE AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVIEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kent Dokusu kavramı, ilk yapıların oluştuğu Neolitik Çağdan günümüze varlığını sürdürmektedir. İnsanların barınma ve sığınma içgüdüsü, onların çeşitli yapıları oluşturmalarına imkan vermiştir. Oluşturulan yapılar gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde her dönemde farklı özellikler göstermişlerdir. Kent dokusu kavramı incelendiğinde, içerik olarak çok geniş bir yelpazeye sahip olduğu görülür. Bu çalışmada ilk olarak kent ve kent dokusu hakkında bilgi verilmiş daha sonra da kent dokusunun en önemli öğelerinden biri olan yapıların, bir elemanı olan pencereler incelenmiştir. Pencereler, binaların vazgeçilmez öğeleridir. Pencerelerin bıraktığı izlenimler, seramik ile bütünleştirilerek yeniden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of urban tissue existed, since the Neolithic Age which the first buildings have been composed. Because of the people?s instinct of housing and shelter, this allowed them to create a variety of structures. With advanced technology and facilities, created structures showed different characteristics in each period. When the concept of the urban texture analysed, it can easily be seen that, a wide range of content have been included. In this thesis, first information is given about the city and the urban texture, than windows which are the important construction elements and the important part of the urban fabric, are examined. Windows are indispensable elements of buildings. Impressions which left by the windows, re-interpreted by integrating ceramics.