The impact of brand equity on purchase intentions in an uncertain economic environment an empirial study on Turkish shoe market
Ekonomik güvenin belirsiz olduğu ortamlarda marka değerinin satın almaya etkisi ayakkabı sektörü üzerine ampirik bir çalışma
  1. Tez No: 346807
  2. Yazar: NUR ELBİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde ayakkabı sektörü, Türkiyede en hızlı gelişen sektörlerden biridir. Sektörde üretim kapasitesi yıllık 500 Milyon çifttir ancak gerçekleşen kapasite kullanım oranları bu miktarın yaklaşık %40-50si kadardır. Buna rağmen, yakın gelecekte ihracat rakamları çok daha fazla artış gösterecektir. Türkiyede yaşayan kişilerin, kişi başı yıllık ayakkabı kullanımı 2-3 çifttir. Bu rakam dünya ülkelerine göre hemen hemen yarı yarıyadır. Bu nedenle markalar için her bir müşteri çok daha önemli hale gelmektedir. Müşteriler bir markada beklentilerini bulduklarında, o markadan alışveriş yapmayı tercih edeceklerdir düşüncesiyle markalar rakip markalara karşı kendi markalarını korumak ve rakiplere göre daha üstün duruma gelebilmek için sağdık müşteriler yaratmaya çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, tüketicinin tercihlerini ölçmek, perakende sektöründe sezonun açılması ile birlikte başlayan indirim kampanyalarına tüketicinin ne şekilde cevap verdiğini belirlemektir. Perakendecilerin, tüketicilerin taleplerine hakim olmaları gerekmektedir. Özellikle belirsiz ekonomik durumlarda, tüketicilerin kampanya ve indirimleri daha fazla takip ettikleri görülmektedir. Ayrıca küresel ekonomik krizlerden tüketici davranışlarını da etkilemektedir. Bu çalışma ile tüketicilerin belirsiz ekonomik durumlarda nasıl davranışlar gösterdikleri, tüketici davranışlarının ne şekilde değiştiği incelenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma ile ayrıca tüketicilerin satınalma tutumlarının, gelir durumu, günümüz ve gelecek zaman için beklentilerine göre, ne şekilde değişiklik gösterdiği açıklanmıştır. Belirsiz ekonomik durumlar tüketiciler üzerinde negatif etkilere neden olmaktadır. Bu çalışma, bunların yanında Türk Ayakkabı sektöründeki tüketici alışveriş alışkanlıklarını inceleme açısından, öncü çalışmalardan biri olmaktadır. Bu çalışma için gerekli veriler anket aracılığı ile internet üzerinden toplanmıştır. Anket sonuçları Türkiyede bulunan tüketicilerin katılımı ile elde edilmiştir. Çalışmanın sonucu, promosyonlar ve satın alma davranışları arasında pozitif ve doğrusal bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu çalışma göstermektedir ki, belirsiz ekonomik durumlar; demografik faktörlerden cinsiyet, gelir durumu ve eğitim seviyesinin insanların ayakkabı satın alma davranışı üzerinde etkileri yoktur, ancak yaşın etkisinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, footwear industry is one of the most developing industries in Turkey. The production capacity is about 500 million pairs per year while the capacity utilization rate is about % 40-50. This means that in the near future, the export can be increase. However in the domestic market the average yearly shoe purchasing per person is 2-3 pair. So each customer became more important for the brands. Brands aim to catch the customer from competitors, and make them loyal. To have loyal customers, brands provide the requests of the customers. If customers find their requests in a brand they can re-purchase so loyal customers are very crucial in the sector. The objective of this study is to investigate consumer?s preferences, in change during the global economic crisis and in respect to promotions and campaigns.The marketers have to known the demand of the consumers. We see that especially during the uncertain economic conditions people are mostly following the campaigns. Also global economic crisis directly affect the customers mind. In this research, we try to explain how customers react in uncertain economic conditions and how their behaviour is changing. This study is analysing how consumers? behaviours are changing depending the income, feeling about today's and futures conditions. Bad economic news has a negative effect on the consumers. The study at hands is one of the pioneering studies that investigate the shopping attitude of customers in Turkish shoe market. Data for the study was collected through a survey on the internet, which was accessible for all Turkish consumers. Study findings indicate that, there is a positive linear relationship between promotions and purchase intention. Also, findings of this study revealed that, in an uncertain economic condition, gender, income level and education level don?t have any influence on consumers? purchase intentions, in the contrast age is an influencing factor.