Meslek liselerindeki yönetici davranış boyutlarının okul iklimine etkisi
Vocational high school climate executive size effects of conduct
  1. Tez No: 346816
  2. Yazar: ALİ SIĞINIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Okullarımızda gerçekleştirilen eğitim ve öğretim etkinliklerinin genel amacı, öğrencilerin, her yönüyle, sağlıklı, verimli ve topluma katkı sağlayacak biçimde yetişmelerini sağlamaktır. Bu amaç doğrultusunda okullar, etkili bir eğitim ve öğretim sağlayabilmek için uygun ve olumlu bir örgüt iklimi oluşturmak zorundadırlar. Örgüt iklimini etkileyen birçok faktör vardır fakat okulu oluşturan yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler ana faktörlerdir. Bu dört unsurun birbirleriyle olan ilişkisi ve uyumu okul iklimini direkt olarak etkilemektedir. Bu unsurlardan en üst basamakta bulunan yöneticilerin okuldaki davranış ve tutumları örgüt iklimini olumlu veya olumsuz yönde geliştirmektedir. Bu yüzden okuldaki yöneticilerin tutumlarının ve davranışlarının öğretmenler tarafından nasıl algılandığı çalışmamın konusu olmuştur. Meslek liselerindeki yönetici davranış boyutlarının okul iklimine etkisine tespiti için yapılan bu araştırmanın evrenini İstanbul ili Kartal ilçesinde bulunan meslek liseleri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise bu okullarda görev alan 331 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırma, meslek liselerindeki yönetici davranış boyutlarının okul iklimine etkisini öğretmen algılarına dayalı olarak ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde; aritmetik ortalama, t testi, tek yönlü Varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Daha sonra çıkan sonuçlara göre çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
General purpose of education and teaching activities in schools is securing that students are educated healthy, efficient and providing contribution to society with every ways. Through this purpose, for ensuring an efficient education and teaching, schools have to form a suitable and positive organization climate. There are a lot of factors that effects organization climate but the main factors are managers, teachers, students and parents that composes the school. The relationship and harmony with each other of these four facts effect school climate directly. Managers' behaviours and attitudes in school develop the organization climate positive or negative way which this is on the top of these facts. Because of this, subject of this study is how teachers see behaviours and attitudes of managers. Vocational high schools which is in the center of İstanbul composes whole universe of this study for managers' in the vocational high schools behaviour extends how effects school climate.331 teachers who works in Kartal schools are the sampling group. This study is made for exposing managers' in the vocational high schools behaviour extends' how effects the school and how teachers see these effects. In the statistical analysis of obtained datas; arithmetic mean, t test, one-way variance analysis and Scheffe test are used. Obtained findings are interpreted with tabulation. Then for the results, some advises has been made.