Dikey uzmanlaşma ve istihdam ilişkisi
The relationship of the vertical specialization and employment
  1. Tez No: 606111
  2. Yazar: BURCU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması birbiri ile ilişki iki makaleden oluşmaktadır. Birinci makalede Türkiye ve Türkiye'nin önemli ticari partnerleri arasından seçilmiş ülkeler için dikey uzmanlaşma oranlarının hesaplanması ve Türkiye için detaylı bir analizin yapılması hedeflenmektedir. İkinci çalışmada ise bu ülkeler için birinci çalışmada hesaplanan dikey uzmanlaşma oranlarının istihdama etkisinin saptanması amaçlanmaktadır. Birinci çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, Türkiye'nin dikey uzmanlaşma oranı 2000 yılından 2014 yılına kadar geçen dönemde artış trendine sahiptir. Bunun ötesinde ticari partnerleri içerisinde en keskin artışa sahip olan ülkedir. Sektörler içerisinden sanayi sektörü, VS oranı içerisinde, diğer sektörlere oranla en büyük paya sahip olan sektördür. Sanayi sektörü alt sektörler açısından incelendiğinde ise orta-düşük teknoloji yoğun sektörlerin dikey uzmanlaşmayı arttıran temel alt sektörler olduğu görülmüştür. İkinci çalışmadan elde edilen sonuçlara göre dikey uzmanlaşmanın 2000-2004 döneminde istihdama etkisi söz konusu değilken, 2005-2009 ve 2010-2014 dönemlerinde etkisi istatistiki olarak anlamlı ve negatiftir. Bu sonuç, ele alınan ülkelerde üretimin parçalanarak iç içe geçtiği bu yeni sürecin yurt içinde istihdam azaltıcı bir yapı ortaya çıkardığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two essays which are related to each other. The first essay is intended to be the calculation of vertical specialization ratio for Turkey and countries selected among the Turkey's most important trade partners and more detailed analysis for Turkey. In the second essay, it is aimed to determine the effect of vertical specialization rates calculated in the first essay on employment in these countries. According to the results obtained from the first essay, Turkey has an increasing trend in the rate of vertical specialization during 2000-2014. Furthermore, it is the country with the sharpest increase among its trade partners. Among the sectors, the manufacturing sector has the largest share in VS ratio compared to other sectors. When the industrial sector is examined in terms of sub-sectors, it is seen that medium-low technology intensive sectors are the main sub-sectors that increase vertical specialization. According to the results of the second essay, while vertical specialization has no effect on employment in 2000-2004 period, it has a statistically significant and negative effect in 2005-2009 and 2010-2014 periods. This result shows that this new process, in which the production is fragmented in the countries discussed, creates a structure that reduces employment.