K.K.K.lığındaki istihkâm iş makinelerinin fabrika seviyesi bakım ve tamir (FASBAT) merkezlerinin matematiksel modeller kullanılarak tespiti
Determination of locations of depot level maintenance centers for equipments in the inventories of engineer troops in Turkish land forces command with using mathematical models
  1. Tez No: 346855
  2. Yazar: TUNAY POLAT
  3. Danışmanlar: DR. YEKTA SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harekat Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada K.K.K.Ilgındaki istihkâm iş makinelerinin Fabrika Seviyesi Bakım ve Tamirini yapacak bakım merkezlerinin optimal yerlerinin belirlenmesi için matematiksel modeller oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı tek merkezde Afyon'da icra edilen FASBAT uygulamalarını barışta ve savaşta en düşük maliyetle, maliyet etkin şekilde yapacak alternatif tesislerin optimal yerlerini tespit etmektir. Modellerin oluşturulmasında tesis yeri seçimi problemleri esas alınmış ve kesikli optimizasyon modellerinden p-ortanca (medyan) kullanılmıştır. Tesis yerleşimi problemi sabit ve mobil tesis olmak üzere iki boyutta ele alınmıştır. Sabit tesis modelinde kurulacak tesisler; merkezlere olan yakınlıkları, sabit ve değişken maliyetler ve birliklerdeki mevcut iş makine cins ve miktarları dikkate alınarak modeller kurulmuştur. Mobil tesis modelinde ise sabit tesis modelindeki esaslar korunarak farklı olarak iş makine cins ve miktarları dikkate alınmamıştır.
Özet (Çeviri)
İn this thesis, mathematical models will be constructed to determine the optimal locations of depot level maintenance centers for equipments in the inventories of Engineer troops in Turkish Land Forces Command. The purpose of this work is to find the optimal locations of warehouses so to perform the maintenance of equipments at lovver costs both for the peace and war periods. İn the process of constructing the models, vvarehouse iocation problems are considered as a basis, and various models and techniques are examined for this purpose. Especially one of the discrete optimizations models; p-center problems are examined to locate the facilities ali över country. VVarehouse İocation problem is handled in two different ways as fixed and mobile facilities in this thesis.