Teknoloji eleme ve seçme modeli: İnsansız hava aracı haberleşme sistemi uygulaması
Technology elimination and selection model: Unmanned aerial vehicle communication system application
- Tez No: 346856
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tedarik süreçleri incelediğinde planlama aşamasında, tedarik edilecek sisteme yönelik teknolojilerin belirlendiği ve kritik teknolojilerin seçildiği bir teknoloji değerlendirme faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamdaki mevcut uygulamalar ve literatürel çalışmalar değerlendirildiğinde, uygulanabilir sistematik yöntemlerin sayılı olduğu ve mevcut modellerin belli uzmanlık alanlarına yönelik olarak geliştirildiği görülmüştür.Bu çalışmada, yeni bir sistemin tedarik planlama aşamasında uygulanabilecek, sistemleri birbirleri ile etkileşimli olarak değerlendiren ve nicel yöntemlerden faydalanan bir model önerilmektedir. Çalışmada Teknoloji Eleme ve Seçme Modeli olarak tanımlanan model, teknoloji değerlendirme, tahmin ve planlama alanında kullanılan ve sistem mühendisliğinde faydalanılan yöntem, araç ve teknikler kullanılarak kurgulanmıştır. Yöntem kurgulanırken, sistem içerisindeki alt sistemlerin birbirleri ile etkileşimleri dikkate alınmıştır. Simülasyon tabanlı tedarik yaklaşımda olduğu gibi değerlendirme amaçlı simülasyon tekniğinden faydalanılarak sistemin gerçek kullanım alanına yönelik değerlendirme yapılması hedeflenmiştir. Sistem için kritik olan teknolojilerin belirlenmesi için kriterler ortaya konmuştur.Modelin uygulaması için İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinde kritik öneme sahip olan haberleşme sistemi alanı seçilmiştir. Uygulama Türkiye'deki mevcut orta irtifa İHA'lar dikkate alınarak kurgulanmıştır. Haberleşme sistemi performansı, alternatif teknolojiler için işlevsel sistem bileşenleri ve bu bileşenler için belirlenen kriterlere göre değerlendirilmiştir. Performans kriterleri hazır ticari bir simülasyon aracı olan STK yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları alternatif değerlendirme matrisleri ile ortaya konmuştur. İhtiyaç kapsamı ve kriterler için belirlenen önem çerçevesinde, sistem için uygulanabilir teknoloji çözümleri seçilmiştir. İşlevsel birimler ile ihtiyaç gereksinimleri arasındaki ilişki değerlendirilerek kritik teknoloji alanları ve bu alanlara bağlı olarak kritik teknolojiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the system acquisiton processes are examined, in the planning phase, for the selection of the technologies to be applied and identification of the critical technologies, a technology assessment activity is performed. However, in the existing applications and literature, very limited number of techniques are present and existing models are focused on certain areas.In this study a model is proposed that evaluates the system with interactions and utilizes quantitative methods for pre-acquisition phase or before a development decision is given. The model is defined as Technology Elimination and Selection Model and builded with methods, tools and techniques used in technology assessment, prediction and forecast area and systems engineering. Interaction of subsystems is considered when the model is builded. It is aimed to evaluate the system in the the real-like operating environment using simulation technique. The criteria for the identification of critical technologies are set.For the application of the model, communication system of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) is selected which have critical importance for the UAVs. Application is based on the medium altitude UAVs that Turkey possesses. Communication system performance is evaluated for each alternative technology of the system components using the defined criteria. Performance criteria are analyzed using a commercial off the shelf simulation tool. Results of the analyzes are presented with the evaluation matrices. Within the scope of the defined requirements and the importance weightings, applicable technology solutions are selected. The relationship between the requirements and functional system components are analyzed and critical technlogy areas and critical technologies for these areas are identified.