Intrauterin inseminasyon sonrası klinik gebelik başarısını öngören faktörler
Predictive factors for pregnancy after intrauterine insenination
  1. Tez No: 346867
  2. Yazar: MURAT İNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİRE ERMAN AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Biz bu çalışmamızda infertilite kliniğimizde İUİ işlemi yapılan hastaları çok yönlü olarak inceleyerek, İUİ sonrası klinik gebelik oranlarını etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Çalışma Ocak 2000-Aralık 2008 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezimizde infertilite teşhisi konulan 909 hastaya uygulanan 1401 İUİ siklusu ile oluşturulan retrospektif bir çalışmaydı. Klinik gebelik oranlarını etkileyen en önemli faktörler belirlendi. Kadın yaşı, TPSS, infertilite süresi en önemli faktörler olarak tespit edildi. Uygulanan bu İUİ sikluslarından toplam 250 gebelik ve 230 klinik gebelik elde edildi. Siklus başına oranları sırasıyla %17.8 ve %16.4 olarak bulduk. İUİ uygulanan kadınlarda ortalama kadın yaşı 29,7 iken en yüksek klinik gebelik oranına 25 yaş ve daha genç hastalarda ulaşıldı. Klinik gebelik elde edilen gruptaki hastaların yaş ortalaması 28.4, klinik gebelik elde edilemeyen gruptaki yaş ortalaması 30 yaş idi. Her iki grubun yaş ortalamaları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0.001, p16 mm follikül sayısı 1.9 iken gebe olmayan olgularda bu değer 1.3 olarak bulunmuştur. Follikül sayısı ≥3 olduğunda klinik gebelik oranı % 43 bulundu.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this study was to determine the factors affecting clinical pregnancy rates after using IUI by many-sided investigation of patients subjected to IUI application in our infertility clinic. This was a retrospective study constituted by applying 1401 IUI cycles to 909 patients diagnosed as infertile, at the center of Artificial Reproduction Techniques in Akdeniz University, Gynecology and Obstetrics Department between the dates January 2000- December 2008. The most important factors affecting the clinical pregnancy rates were determined. Woman age, TPSN, duration of infertility were determined as the most important factors. A total of 250 pregnancy and 230 clinical pregnancy were obtained from the applied IUI cycles. For each cycle the rates were 17.8% and 16.4%, respectively. While the average woman age was 29.7 in women subjected to IUI, the highest clinical pregnancy rate was found for 25 and younger ages. The average age was 28.4 for patients in the group who had clinical pregnancy, and for the group who could not get clinical pregnancy the average age was 30. When the average ages for the two groups were compared, statistically significant difference was observed (p=0.001, p16mm was 1.9 in the day of hCG application in the pregnancy cases, the same value was found to be 1.3 in nonpregnancy cases. The clinical pregnancy rate was 43% when the follicles number ≥3.